Agron Tufa është poet e prozator shqiptar.

Agron Tufa
Agron Tufa
Lindi me: 1967
Lindi në: Dibër
Kombësia: Shqiptare
Profesioni: Shkrimtar
Zhanri: Poezi, Prozë, Ese

JetaRedakto

Lindi në Dibër në vitin 1967. Ndoqi studimet për letërsi në Universitetin e Tiranës. Më vonë vazhdoi studimet në Moskë, ku u diplomua në Filozofi Arti, e me pas perfundoi ciklin e tretë të studimeve në Teori Përkthimi, me përqendrim të veçantë në krijimtarinë e poetit Joseph Brodsky.

Agron Tufa aktualisht jep mesim ne Fakultetin e Historisë e Filologjisë në Tiranë, lendët Letersi e huaj e shekullit të XX, Teori Përkthimi e Letërsi Ruse.

PublicistikaRedakto

Agron Tufa ka kontribuar në një masë të konsiderueshme edhe në publicistikën shqiptare.

PërkthimetRedakto

Agron Tufa ka përkthyer disa autorë rusë, mes të cilëve Joseph Brodsky, Anna Akhmatova, Osip Mandelshtam, Boris Pasternak, Andrei Platonov, Mikhail Bulgakov, Vladimir Nabokov, dhe Vladimir Sorokin.

Veprat LetrareRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Robert Elsie - Albanian Literature in Translation (Autorë Modernë)" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 mars 2014. Marrë më 26 shkurt 2013.