Ahmed Pashë Dukagjini (? - 1515) ka qenë shtetar dhe ushtarak i lartë osman në fillimshekullin e 16.

Biografia Redakto

Ishte një anëtar i familjes Dukagjini, më përpara e kishte emrin Progon (Pal sipas kronikës së Gjon Muzakës)[1], i biri i Nikollës dhe Kiranës së Gjergj Arianitit.[2] Ai shërbeu si Vezir i madhPerandorinë Osmane nga viti 1512 deri 1515.[3]

Referime Redakto

  1. ^ "John Musachi: Brief Chronicle on the Descendants of our Musachi Dynasty". albanianhistory.net (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2010.
  2. ^ Petta, Paolo (2000). Despoti d'Epiro e principi di Macedonia. Esuli albanesi nell'Italia del Rinascimento (në italisht). Lecce: Argo. fq. 206. ISBN 88-8234-028-7.
  3. ^ "Kopje e arkivuar" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2011. Marrë më 10 qershor 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)