Akeno Watanabe (渡辺 明乃 Watanabe Akeno) ka lindur më 18 nëntor 1982, në Çiba Japoni dhe ai është një dublues japonez (seiyu). Zakonisht puna e tij konsiston në përkthimin e filmave anime. Në Burst Angel ai është dalluar për dubluesin e personazhit Jo.

Puna e tij si dublues Redakto

Anime

 • Konami Sasagure në Godannar
 • Fuko Kuzuha në Strawberry Eggs
 • Anna Heart në Kaleido Star
 • Chachamaru Karakuri në Negima
 • Sena Robin në Witch Hunter Robin
 • Tayuya në Naruto
 • Jessica në Hellsing
 • Slur në Rockman EXE Stream
 • Mao në Tales of Rebirth
 • Ibis Douglas në Super Robot Wars Alpha 2 dhe Alpha 3
 • Jo në Bakuretsu Tenshi (Burst Angel)
 • Dori dhe Gura në Utawarerumono
 • Ikazuchi no Fusanoshin në Onmyou Taisenki
 • Taruru në Keroro Gunso (Sgt. Frog)
 • Jen May-Yen dhe Tomigai Kei në Zegapain
 • Tiamat në Shakugan no Shana
 • Asagi në Witchblade (anime)
 • Densuke Mifune në Eiken

Referimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto