Hape menynë kryesore
Avioni Boeing 737-500 i Albawings

Albawings Sh.p.k është një kompani ajrore shqiptare e themeluar në vitin 2015 nga Gentian Kole dhe Dhimitër Tola. Albawings operon momentalisht me tre avion , të lëshuar nga kompania ajrore Blue Panorama. Baza nga ku operon kjo kompani është Aeroporti Nënë Tereza.

Në datë 24 qershor 2016 Autoriteti i Aviacionit Civil Shqiptar ka lëshuar Licensën e Operimit për operatorin “Albawings” sh.p.k, për autorizimin e kryerjes së shërbimeve ajrore, transport të pasagjerëve, postës ose ngarkesave për qëllime fitimi.[1]

Flota AjroreRedakto

Kompania ajrore momentalisht operon me një Boeing 737-500 (ZA-AWA),dhe dy Boeing 737-400 (ZA-AWB) (ZA-ALB) të përshtatshëm për fluturime të shkurtra drejt Europës e kryesisht Italisë, si destinacion kryesor.[2]

Flota ajrore e Albawings
Avionët Në shërbim Të porositur PassengersNr. i pasagjerëve Shënime
C Y Total
Boeing 737-500 1 132 132
Boeing 737-400 2 170 170 Te marrë me qera nga Aerotron
Total 3

[3]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2016. Marrë më 13 shtator 2016.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2016. Marrë më 13 shtator 2016.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
  3. ^ http://opinion.al/nje-linje-e-re-ajrore-per-ku-do-fluturoje/