Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës

Aeroport Ndërkombëtar në Tiranë, Shqipëri
(Përcjellë nga Aeroporti Nënë Tereza)

|}

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës Nënë Tereza
Aeroporti Nënë Tereza
Aeroporti Nënë Tereza

Pamje nga aeroporti Nënë Tereza
Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës is located in Earth
Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës
Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës (Earth)
Vendndodhja e aeroportit Nënë Tereza
Summary
OperatorTirana International Airport SHPK
Coordinates41° 24' 54" Gjer. Ver.
19° 43' 14" Gjat. Lin.
38m mbi nivelin e detit
Logo
Terminal i ri

Aeroporti Nënë Tereza (më para: Aeroporti i Rinasit) në Rinas është aeroporti i kryeqytetit dhe njëkohësisht i vetmi aeroport ndërkombëtar i Shqipërisë për fluturime civile. Nga Rinasi fluturojnë disa avionë të shoqërive të fluturimit drejt destinacioneve të Evropës, dhe prej pikave të tranzitit për në disa qytete të tjera jo evropiane.

Historia Redakto

Aeroproti Nderkombetar i Tiranes Nene Tereza është ndertuar ne nje periudhe 2 vjecare, nga 1955 ne 1957. Gjithsesi, Tirana kishte fluturime te linjave dhe me perpara. Me perpara ne 1938, linja jugosllave Aeroput kishte fluturime ne Tirane duke e lidhur ate me Beogradin me nje ndalese ne Dubrovnik.

Pas renies se komunizmit zhvillimi i rritjeve politike dhe sociale shkaktuan nje rritje te numrit te linjave qe operonin ne ate aeroport. Rindertimi filloi ne 2005 dhe mbaroi ne 2008, duke rritur keshtu kapacitetin e aeroportit, duke rezultuar ne dyfishimin e pasagjereve nga 2005 ne 2010 kur arriti 1.5 milione. Momentalisht aeroporti ka kapacitet te mbaje 1.8 milione pasagjere ne vit. Mendohet se ky kapacitet do te jete ne gjendje te mbaje rritjen qe pritet nga liberalizimi i vizave per qytetaret shqiptare qe udhetojne ne zonen Shengen, qe filloi ne mbarimin e 2010.

Ne 10 prill 2013 CEO i Adria Airways, Mark Anzur, tha se linjes do ti pelqente qe te hapnin nje baze ne Tirane. Destinacioni i pare nga Tirana(pa perfshire Ljubljanën) do te jete Frankfurti.

Duke nisur nga 2016, Aeroporti Nënë Tereza nuk mban më monopolin e trafikut ajror Shqiptar.

Aeroporti Redakto

Trafiku ajror dhe Aeroporti janë modernizuar shume duke e ndihmuar investimet nga Aeroporti i Tiranes SHPK, e ndihmuar nga Hochtief Airport.Hochtief menaxhoi ndertimin e aeroportit qe nga prilli i 2005, per nje ndertim 20 vjecar.

Koncesioni perfshiu ndertimin e nje terminali te ri dhe ndertime shtese per infrastrukuren, gjithastu dhe nje rruge e re, vende te reja parkimi, dhe nje ure mbi rrugen e vjeter te aeroportit. Zgjerimi rezultoi me nje rritje te numrit te pasagjereve, duke shkuar ne 1.5 milione pasagjere ne 2009. Numri i pasagjereve u rrit deri ne 1.5 milione pasagjere ne 2010 dhe arriti shifren e 1,997,044 ne 2014.

Pronësia Redakto

Kompanitë që zoterojnë Aeroportin Nënë Tereza janë:

Linjat dhe destinacionet Redakto

 
Një avion iOlympic Air Bombardier Dash 8-Q400 në Rinas
Kompania ajrore Destinacioni
Adria Airways FrankfurtLubljanaMynih
Çarter Sezonal: Poprad-Tatri
Aegean Airlines Athinë
Air Serbia Beograd
Albawings GjenovaPeruxhia
Austrian Airlines Vjenë
Blu-expressoperated by Blue Panorama Airlines AnkonaBergamoBolonjaFirenca (nis më 31 tetor 2016), GjenovaMilano–Malpensa, Peruxhia,PizaRome–Fiumicino, Treviso (nis më 20 shtator 2016), Torino (nis më 1 November 2016), Venediku-Marco Polo, Verona
British Airways Londër–Gatwick
ITA Airways Rome–Fiumicino
Jetairfly Bruksel
Lufthansa Frankfurt
Mistral Air Ancona, Bari, Bergamo, Bologna, Cuneo ,Firenze, Genova, Milano–Malpensa , Perugia,Pescara, Pisa, Rimini, Trieste, Venice-Marco Polo, Verona
Pegasus Airlines Stamboll–Sabiha Gökçen
Turkish Airlines Stamboll–Atatürk
Volotea Verona
 
Një avion iAdria Airways Airbus A319 në Rinas

Shiko dhe Redakto

41°24′54″N 19°43′14″E / 41.41500°N 19.72056°E / 41.41500; 19.72056