Alcañices

komunë në Spanjë


Alcañices është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Aliste, të provincës Zamora, në Komunitetin Castile dhe León. Alcañices ka 1122 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 54.76 km2. Më 12 shtator 1297 u nënshkrua Traktati i AlcañicesAlcañices mes Portugalias dhe Castile. Ky traktat i themeluar në kufirin midis Portugalisë dhe Spanjës është një nga kufijtë më të vjetër në Evropë.

Alcañices
Komunë
Vendndodhja
Alcañices is located in Spanjë
Alcañices
Alcañices

Koordinatat: 41°41′58.85″V 6°20′52.66″P / 41.6996806°V 6.3479611°P / 41.6996806; -6.3479611

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Castile and León
Provinca Zamora
Qarku Aliste
Kryetari i Bashkisë Jesús M. Lorenzo Mas
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 54.76 km2
Lartësia 810 m (m.n.d.)
Popullsia 1122 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Alcañizanos
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 49500
Koordinatat 41° 41′ 58.85″ Veri

6° 20′ 52.66″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.toroayto.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto