Hape menynë kryesore

Aldo Bumçi është politikan shqiptar, deputet i Partisë DemokratikeKuvendin e Shqipërisë.[1][2]

Aldo Bumçi
Aldo Bumçi5.JPG
Deputet i Kuvendit të Shqipërisë
2009 – Vazhdon
Ministër i Drejtësisë
10 shtator 200519 mars 2007
Paraardhësi: Fatmir Xhafaj
Pasardhësi: Ilir Rusmali
Ministër i Kulturës Rinisë dhe Sporteve
25 prill 20113 prill 2013
Paraardhësi: Ferdinand Xhaferri
Pasardhësi: Visar Zhiti
Ministër i Jashtëm
3 prill 201313 shtator 2013
Paraardhësi: Edmond Panariti
Pasardhësi: Ditmir Bushati
Të dhënat personale
Lindi më: 11 qershor 1974
Lindi në: Tiranë
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Politikan
Partia politike: Partia Demokratike

Bumçi ishte Ministër i Drejtësisë në Qeverinë e Shqipërisë (shtator 2005 - mars 2007), Ministër i Kulturës Rinisë dhe Sporteve (prill 2011 - prill 2013) dhe Ministër i Jashtëm (prill 2013 - shtator 2013)

Shiko edheRedakto

ReferencatRedakto