Alicante është një provincë e komunitetit autonom Komuniteti i Valencias, në Spanjë. Alicante ka një popullsi prej 1 945 642 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 5816.5 km2.

Provinca Alicante
Alicante/Alacant
Popullsia
 • Gjithsej1 945 642
Emri i banorëve'alacantí, -ina (va)
alicantino,-na (es)

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto