Altea është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Marina Baixa, të provincës Alicante, në Komunitetin e Valencias. Altea ka 23780 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 34.43 km2.

Altea
Flamuri i Altea
Stema zyrtare e Altea
Popullsia
 • Gjithsej23.780
Emri i banorëveAlteà
Faqja zyrtarewww.altea.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto