Anisa Ismaili është një aktore shqiptare e filmit dhe e teatrit. E lindur më 1972 në Prishtinë, Kosovë. Ka mbaruar studimet për aktore në Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës në klasën e profesor Faruk Begollit. Është nënë e dy fëmijëve, tashmë të rritur. Aktualisht vepron si aktore shumë e suksesshme në Teatër dhe Kinematografi shqiptare.

Anisa Ismaili
KombësiaShqiptare
TitulliAnisa Ismaili
Faqja në rrjethttps://www.imdb.com/name/nm1991841/

Biografia Redakto

Që kur ajo ishte shumë e vogël, Anisa kishte ëndërruar gjithmonë të bëhej një aktore dhe e famshme. Për më tepër, shpesh familja ka kapur rolet e saj në fshehtësi, në një dhomë të vetme. Por, sot, si aktore profesionale, përtej veprimit, ajo ka gjetur forma të ndryshme për të arritur tek gratë që nuk janë në gjendje ta ngrenë zërin.[1] Për Anisën, varfëria e grave, sidomos e atyre me fëmijë, është e papranueshme. Ajo përpiqet aq shumë për të sjellë një rreze të lehtë për shumë nënat e veta dhe familjet në nevojë nga Kosova duke kryer fushata për mbledhjen e fondeve. Ajo është gjithashtu një vullnetare në organizatën Mother and Happy Child, që mbledh fonde për gratë e pastrehë, të dhunuara dhe të vetme. Në ditëlindjen e saj, ajo kurrë nuk pranon dhurata nga miqtë, por organizon një festë dhe u kërkon miqve të saj dhe familjes që të japin para për një nënë të vetë-mbështetëse.

Kjo mini-fushatë e Anisës ka rezultuar me shumë suksese, por ka rritur gjithashtu ndërgjegjësimin e njerëzve për sigurimin e nevojave të njerëzimit dhe gjithashtu për sigurimin e dashurisë ndaj të tjerëve. Përveç kësaj fushate, Anisa në janar 2017 rriti fonde për një familje, viktimë e luftës së fundit. Ajo është e besueshme për sa i përket anës humanitare të saj, sepse çdo herë njerëzit e përkrahin në këso iniciativash.

Ka aktruar në shumë filma të shkurtë, për t'iu ndihmuar studentëve/eve në diplomim.

Puna Aktuale Redakto

Anisa aktualisht punon si producente në Radio Televizionin Publik të Kosovës, ku përveç punës së përditshme ka krijuar edhe 4 (katër) emisione për fëmijë. Përderisa profesionin e saj si aktore nuk e ka braktiksur asnjëherë kohë pas kohe e shohim në shfaqje teatrore si në Teatrin Kombëtar, ashti edhe në Teatrin Oda dhe Teatrin Dodona. Ajo ka luajtur gjithashtu në disa filma dhe seriale si "Kukumi" në rolin e Mara, "Jeta e tokës" (2002) (serial), "Ku dielli nuk rritet" (1996) (serial), "Vesa "(1996), "Lex-i në qytet" (2009) (serial), "Stinë dashurie" (2015) (serial), "Plum in the Throat" (2018). Përveç punës si producente dhe aktrimit, Anisa ka gjetur një mënyrë për të liruar emocionet e saj pozitive dhe negative. Ajo pëlqen të shkruajë për gjithçka që e rrethon, si ndihet, njerëzit me të cilët ajo dëshiron të qëndrojë. Për të zbuluar realitetin e fantazisë së saj nga një grua me prozë poetike, ajo ka botuar librin "Momente", si një ditar personal që mbledh momente lumturie, trishtimi, imagjinatash dhe momentet më intime të një aktoreje. Libri u promovua në edicionin e dytë të festivalit "Femmes Fatales", organizuar nga ARTPOLIS. Shkrimin e ka si pjesë të jetës dhe planifikon edhe të botojë edhe librin e dytë.

Kukumi Redakto

Filmi i parë nga Kosova që nga lufta në vitin 1999 dhe filmi i parë nga regjisori Isa Qosja në shtatëmbëdhjetë vjet, kjo dramë komike lirike ende e errët ndjek tre ish-pacientët e spitalit mendor derisa ata kalojnë përmes një lufte në Kosovë me një hapje të hapjes së syve vetë zbulim. Viti është 1999. OKB ka mbërritur në Kosovë, duke çliruar Kukumin, Marën dhe Hasanin nga institucioni mendor ku të tre kanë jetuar për sa kohë që mund të kujtojnë. Të pasigurt se si të merren me lirinë e tyre të re, treshja endet në peisazhin e pasluftës si fëmijët e humbur deri sa të arrijnë në fshatin ku jeton vëllai i Hasanit. Për fat të keq, vendasit janë më pak se akomodues, duke bërë që treshja të ngrejë shtëpinë në një ndërtesë të braktisur në një përpjekje të fundit për të rikthyer ndonjë ndjenjë normaliteti në jetën e tyre të thyer.[2]

Filmografia Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2020. Marrë më 11 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ https://www.barnesandnoble.com/w/dvd-the-kukum-luan-jaha/10624105

Lidhje të jashtme Redakto