Antakja (Arabisht: انطاكيا; Greqisht: Ἀντιόχεια) është qytet në jug të Turqisë. Në kohën e lashtë, qyteti ishte i njohur si Antioch, ishte një nga qyteti më i madh në Perandorinë Romake me shekuj. Ishte qendra e krishterizmit. Shumë banorë flasin turqisht, por ka disa banorë që flasin arabisht.

Antakja
Qytet
noform
Pamje nga Antakja
Vendndodhja
Antakja is located in Turqia
Antakja
Antakja
Vendndodhja e Antakja në Turqi

Koordinatat: 36°12′V 36°09′L / 36.200°V 36.150°L / 36.200; 36.150

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Mediterranean
Provinca Hatay
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 858,08 km2
Lartësia 67 m (m.n.d.)
Popullsia 360,652 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EETUTC+2
Verore EEST UTC+3
Kodi Postal 31xxx
Prefiksi (+90) 326
Targa 31
Faqja Zyrtare www.antakya.bel.tr

BinjakëzimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Referime