Dafina

Laurus nobilis
Klasifikimi shkencor
mbretëria: Bimë
ndarja: Magnoliophyta
klasa: Magnoliopsida
rendi: Laurales
familja: Lauraceae
gjinia: Laurus
lloji: L. nobilis
Emërtimi shkencor:Laurus nobilis


Dafina (Laurus nobilis), është një pemë aromatike me gjelbërim të përhershëm ose shkurre e madhe me gjethe të gjelbra, glabrous (të lëmuara). Është në familjen e bimëve të lulëzuara Lauraceae. Është vendas në rajonin e Mesdheut dhe përdoret si gjethe dafine për erëza në gatim. Laurus nobilis figuron dukshëm në kulturën klasike greko-romake.

Në mbarë botën, shumë lloje të tjera bimësh në familje të ndryshme quhen gjithashtu "gji" ose "dafinë", përgjithësisht për shkak të ngjashmërisë së gjetheve ose aromës me Laurus nobilis.

Përshkrimi Redakto

 
Laurus nobilis

Dafinat janë të ndryshme në madhësi dhe lartësi, me përmasa të ndryshueshme dhe ndonjëherë arrin 7–18 m e lartë.[1] Gjinia Laurus përfshin katër lloje të pranuara,[2] karakteret kryesore diagnostike të të cilave shpesh mbivendosen.[3]

Dafina e gjirit është dioecious (uniseksuale), me lule mashkullore dhe femërore në bimë të veçanta.[4] Çdo lule është e verdhë-gjelbër e zbehtë, me diametër rreth 1 cm, dhe ato mbahen në çifte pranë një gjetheje. Gjethet janë glabrous, 6–12 cm të gjata dhe 2–4 cm të gjera, me një kufi të tërë (të pa dhëmbëzuar). Në disa gjethe, kufiri është valëzuar. Fruti është një dru i vogël, me shkëlqim, i ngjashëm me kokrra të kuqe, rreth 1 cm i gjatë[4] që përmban një farë.[5][1]

Ekologjia Redakto

Laurus nobilis është një relikt i përhapur i pyjeve të dafinës që fillimisht mbulonin pjesën më të madhe të Pellgut të Mesdheut kur klima e rajonit ishte më e lagësht. Me tharjen e Mesdheut gjatë epokës së Pliocenit, pyjet e dafinës u tërhoqën gradualisht dhe u zëvendësuan nga komunitetet e bimëve sklerofile më tolerante ndaj thatësirës, të njohura sot. Shumica e pyjeve të fundit të dafinës rreth Mesdheut besohet se janë zhdukur afërsisht dhjetë mijë vjet më parë, megjithëse disa mbetje ende vazhdojnë në malet e Turqisë jugore, Sirisë veriore, Spanjës jugore, Portugalisë veri-qendrore, Marokut verior, Ishujt Kanare. dhe në Madeira.

Përdorimet njerëzore Redakto

Ushqimi Redakto

Bima është burimi i disa bimëve të njohura dhe një erëze të përdorur në një shumëllojshmëri të gjerë recetash, veçanërisht në kuzhinat mesdhetare.[4] Më shpesh, gjethet aromatike shtohen të tëra në salcat italiane të makaronave. Zakonisht ato hiqen nga enët përpara se të shërbejnë, përveç nëse përdoren si një garniturë e thjeshtë.[6] Gjethet e plota të dafinës kanë një jetëgjatësi të gjatë prej rreth një viti, në temperaturë dhe lagështi normale.[6] Gjethet e plota të dafinës përdoren pothuajse ekskluzivisht si agjentë shijeje gjatë fazës së përgatitjes së ushqimit.

Gjethet e bluara të dafinës, megjithatë, mund të gëlltiten në mënyrë të sigurt dhe shpesh përdoren në supa dhe aksione, si dhe janë një shtesë e zakonshme për një Bloody Mary.[6] Kokrrat e thara të dafinës dhe vaji i gjetheve të shtypura mund të përdoren si erëza të forta dhe druri mund të digjet për aromatizues të fortë të tymit.[6]

Ornamentale Redakto

Laurus nobilis kultivohet gjerësisht si një bimë zbukuruese në rajonet me klimë mesdhetare ose oqeanike dhe si bimë shtëpie ose serë në rajone më të ftohta. Përdoret në topiar për të krijuar kërcell të vetëm të ngritur me kurora në formë topi, në formë kutie ose të përdredhur; edhe për gardhe të ulëta. Megjithatë, ajo është në rritje të ngadaltë dhe mund të duhen disa vite për të arritur lartësinë e dëshiruar.[7] Së bashku me një formë ari, L. nobilis 'Aurea'[8] dhe një formë gjethe shelgu L. nobilis f. angustifolia,[9] ka fituar Royal Horticultural Society's Award of Garden Merit.[10]

Një nga dëmtuesit më të rëndësishëm që prek dafinat zbukuruese shkaktohet nga Trioza alacris (Triozidae), e cila nxit lakimin dhe trashjen e skajit të gjetheve për zhvillimin e nimfave të insektit, duke krijuar përfundimisht një tëmth të nekrozuar.[11] Lloji është gjithashtu i prekur nga Coccus hesperidum.[11]

Mjekësi alternative Redakto

 
Vaj esencial Laurus nobilis në shishkë qelqi të pastër

mjekësinë bimore, ekstraktet ujore të dafinës janë përdorur si astringent dhe sallam për plagët e hapura.[12] Përdoret gjithashtu në terapi masazhi dhe aromaterapie.[13] Një ilaç popullor për skuqjet e shkaktuara nga dredhka helmuese, lisi helmues dhe hithra thumbuese është një llapë e njomur me gjethe dafine të ziera.[14] Natyralisti romak Plini Plaku renditi një sërë kushtesh që vaji i dafinës supozohej të trajtonte: paralizën, spazmat, dhimbjet e nervit shiatik, mavijosjet, dhimbjet e kokës, katarat, infeksionet e veshit dhe reumatizmin.[15]

Përdorime të tjera Redakto

Vaji i dafinës është një përbërës dytësor dhe karakteristikë dalluese aromatike e sapunit të Alepos.

Referime Redakto

 1. ^ a b Stace, C. A. (2010). New Flora of the British Isles (në anglisht) (bot. Third). Cambridge, U.K.: Cambridge University Press. ISBN 9780521707725.
 2. ^ "The Plant List:Laurus" (në anglisht). Royal Botanic Gardens, Kew and Missouri Botanic Garden. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2023. Marrë më 20 mars 2017.
 3. ^ Mabberley, The Plant-Book: A Portable Dictionary of the Vascular Plants, Cambridge University Press, 19 Jun 1997
 4. ^ a b c Vaughan, John Griffith; Geissler, Catherine (2009). The New Oxford Book of Food Plants (në anglisht). Oxford: Oxford University Press. fq. 150. ISBN 978-0-19-954946-7. Marrë më 2010-12-31.
 5. ^ Konstantinidou, E.; Takos, I.; Merou, T. (2008). "Desiccation and storage behavior of bay laurel (Laurus nobilis L.) seeds". European Journal of Forest Research (në anglisht). 127 (2): 125–131. doi:10.1007/s10342-007-0189-z. S2CID 28898196.
 6. ^ a b c d Green, Aliza (2006). Field Guide to Herbs & Spices (në anglisht). Philadelphia: Quirk Books. ISBN 978-1-59474-082-4. Marrë më 2010-12-31.
 7. ^ Brickell, Christopher, red. (2008). The Royal Horticultural Society A-Z Encyclopedia of Garden Plants (në anglisht). United Kingdom: Dorling Kindersley. fq. 614. ISBN 9781405332965.
 8. ^ "Laurus nobilis 'Aurea'" (në anglisht). RHS. Marrë më 1 tetor 2020.
 9. ^ "RHS Plantfinder – Laurus nobilis f. angustifolia" (në anglisht). Marrë më 19 mars 2018.
 10. ^ "Laurus nobilis" (në anglisht). RHS. Marrë më 1 tetor 2020.
 11. ^ a b De Alfonso, M.; Olmeda1, A.; Rodrigo, E.; Xamaní, P.; Sánchez–Domingo, A.; Laborda, R. (2014). "Evaluación de diferentes métodos de control de plagas en cultivo de laurel ornamental e impacto en la fauna útil asociada" (PDF). VI Jornadas Ibéricas de Horticultura Ornamental: Las buenas prácticas agrícolas en horticultura ornamental (në spanjisht). fq. 50–51. ISBN 978-84-617-3020-9.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 12. ^ Nayak, S; Nalabothu, P; Sandiford, S; Bhogadi, V; Adogwa, A (2006). "Evaluation of wound healing activity of Allamanda cathartica. L. and Laurus nobilis. L. extracts on rats". BMC Complementary and Alternative Medicine (në anglisht). 6: 12. doi:10.1186/1472-6882-6-12. PMC 1456996. PMID 16597335.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja).
 13. ^ Encyclopedia of Herbs. "Bay Laurel: Laurus nobilis" (në anglisht). AllNatural.net. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2010. Marrë më 2010-12-31.
 14. ^ Wood, Jamie; Steinke, Lisa (2010). The Faerie's Guide to Green Magick from the Garden (në anglisht). New York: Random House. fq. 43. ISBN 978-1-58761-354-8. Marrë më 2010-12-31.
 15. ^ Pliny the Elder. Natural History (në anglisht). fq. XXIII.43.