Bërveniku

fshat në Kosovë

Bërvenik është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Bederianë. Shtrihet rreth 33 km në lindje të Podujevës. Ky fshat malor gjendet ndërmjet Mëdergovcit, Kalaticës dhe Brainës, shtrihet deri në kufi të vjetër. Tah ky lokalitet ka rreth 50 familje të kombësisë shqiptare.[1]

Bërvenik
Bederianë
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Krahina etnografike-
gjeografike
Gallap
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Shih dhe këtëRedakto

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. Prishtinë. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)