Barcelonès është komarka (qark) në provincën Barcelona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 3,000,000 banorë (2013), dhe një sipërfaqe prej 143.1 km2.

Barcelonès
Location of Barcelonès
Popullsia
 • Gjithsej3.000.000
Emri i banorëvebarceloní (m.)
barcelonina (f.)

Lista e komunaveRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto