Beshar el-Asad

(Përcjellë nga Bashar el-Asad)

Dr. Beshar Hafiz el-Asad (Arabisht: بَشَّار حَافِظ الْأَسَد‎‎, Baššār Ḥāfiẓ al-ʾAsad; lindi më 11 shtator 1965) është Presidenti i 19-të i Sirisë që nga 17 korriku 2000. Përveç kësaj, ai është komandant i përgjithshëm i Forcave të Armatosura Siriane dhe sekretar rajonal i degës së Partisë Socialiste Arabe Ba'ath në Siri. Babai i tij, Hafiz el-Asad, ishte presidenti i Sirisë para tij, duke shërbyer nga 1971 në 2000.

Beshar el-Asad
بَشَّار الْأَسَد
Beshar el-Asad më 2018
Presidenti i 19-të i Sirisë
Titullar
Në detyrë
17 korrik 2000
KryeministriMuhammed Mustafa Mero
Muhammed Naxhi el-Otari
Adel Safar
Riad Farid Hixhab
Omar Ibrahim Galavanxhi
Vael Nader el-Halki
Imad Hamis
Husein Arnus
ZëvendëspresidentiAbdul Halim Haddam
Zuhair Masharka
Faruk el-Sharaa
Naxha el-Attar
Paraprirë ngaHafez al-Assad
Abdul Halim Khaddam (ushtrues detyre)
Sekretari Rajonal i Komandës Rajonale të Degës Rajonale Siriane të Partisë Arabe Socialiste Ba'ath
Titullar
Në detyrë
24 qershor 2000
ZëvendësSulaiman Kaddah
Mohammed Saeed Beheitan
Hilal Hilal
UdhëheqësiAbdullah el-Ahmar
Paraprirë ngaHafiz el-Assad
Të dhëna vetjake
U lind më
Beshar Hafez el-Asad

11 shtator 1965
Damaskë, Siri
NënshtetësiaSirian
Partia politike party Siriane Ba'ath
Lidhjet e tjera
politike
Fronti Kombëtar Progresiv
Bashkëshortja/etEsma el-Asad (m.2000)
MarrëdhënietAli Sulaiman el-Assad (gjyshi)
Fëmijët
  • Hafez (lindi më 2001)[1]
  • Zein (lindi më 2003)
  • Karim (lindi më 2004)
Prindër(it)Hafiz el-Asad
Anisa Mahluf
ShkollimiUniversiteti i Damaskut
Shërbimi ushtarak
Aleanca Syria
Dega/shërbimiForcat e Armatosura Siriane
Vite shërbimi1988–duke vazhduar
GradaMarshall
NjësiaGarda republikane (para vitit 2000)
KomandaForcat e Armatosura Siriane
Beteja/luftraLufta civile në Siri

Lindur dhe rritur në Damask, Beshar el-Asad u diplomua në shkollën mjekësore të Universitetit të Damaskut në vitin 1988 dhe filloi të punonte si mjek në Ushtrinë Siriane. Katër vjet më vonë, ai ndoqi studimet pasuniversitare në Western Eye Hospital në Londër, i specializuar në oftalmologji. Në vitin 1994, pasi vëllai i tij i madh Bassel vdiq në një përplasje makine, Bashar u thirr në Siri për të marrë rolin e Bassel si trashëgimtar.

Shkencëtarët politikë e kanë karakterizuar sundimin e familjes alavitë Asad në Siri si një diktaturë personaliste. Zgjedhjet u mbajtën vetëm në zonat e kontrolluara nga qeveria siriane gjatë luftës civile në vazhdim të vendit dhe u kritikuan nga OKB, opozita siriane dhe vendet perëndimore, ndërsa aleatët e Sirisë, duke përfshirë Iranin, Rusinë dhe Venezuelën, deklaruan se zgjedhjet ishin "të lira dhe të drejta".

 
Beshar el-Asad me gruan e tij Esma el-Asad

Beshar është fëmija e dytë dhe djali i tretë i Hafiz el-Asad dhe Anisa Mahluf. Me vdekejen e Hafiz Asad, në vend të tij e zëvendësoi për një kohë të shkurtër Abdulhalim Haddam. Në vitin 1988 u Diplomua nga Universiteti i Damaskut - dega e mjekësisë. Ka bërë punime për "Sëmundjet e syrit" dhe ka vazhduar shkollimin për këtë degë në Angli.

Me vdekjen e vëllaut Basil Assad në një aksident trafikor u kthye përsëri në Siri, dhe u edukua për tu bërë trashëguesi i babait Hafiz Assad. Ai hyri në akademinë ushtarake, duke marrë përsipër praninë ushtarake siriane në Liban më 1998. Me vdekjen e babait Kryetari i përkohshëm Abdulhalim Haddam më 11 qershor 2006 e solli Beshar el-Asad'in në krye të Forcave të armatosura të Sirisë. Me ndryshimin e nenit të Kushtetutës së Sirisë që e parashikon "Moshën Minimale për të drejtë zgjedhjeje Kryetar" nga mosha 40, në moshën 34 Beshar el-Asad u bë Kryetari i Republikës së Sirisë. Më 17 korrik 2000, Asad u bë president, duke pasuar babanë e tij, i cili vdiq në detyrë një muaj më parë. Pasi që u zgjodh Kryetar, ai vazhdoi traditën e babait të tij në mardhëniet me Izrael'in, dhe nëpër konferenca ndërkombëtare ka bërë fjalime kundër SHBA've dhe Izraelit, që ishte një qëndrim ndryshe nga shtetet tjera Arabe.

Ngjarjet e 11 shtatorit 2001 tensionuan marëdhëniet SHBA-Siri, për arsye se SHBA'të e fajësuan Sirinë për "Mbështetje të Terrorizmit". Marëdhëniet mes SHBA've dhe Sirisë u tensionuan ashpër pas vrasjes së Kryetarit të Liban'it Refik Hariri. SHBA'të në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuar ka dhënë kontribut për kalimin e Rezulutës 1559, ku parashihet që ushtarët Sirian të tërheqen nga Libani. Më 16 korrik 2014, Assad u betua për një mandat tjetër shtatë-vjeçar pasi një tjetër zgjedhje jo-demokratike i dha atij 88.7% të votave.

Lidhje te jashtmë

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "¿Quién es el presidente de Siria Bashar al Assad?" [Kush është presidenti sirian Beshar el-Asad?]. CNN en Español (në spanjisht). 10 prill 2017. Marrë më 13 nëntor 2017.