Hafiz el-Asad (6 tetor 1930 - 10 qershor 2000) ishte Presidenti i Sirisë nga viti 1971 deri më 2000. Ai ishte gjithashtu Kryeministër i Sirisë nga viti 1970 deri më 1971, si dhe sekretar rajonal i komandës rajonaledegës rajonale Siriane të Partisë Arabe Socialiste Ba'ath dhe sekretar gjeneral i Komandës Kombëtare të Partisë Ba'ath nga viti 1970 deri më 2000.

Hafiz el-Asad
حَافِظُ ٱلْأَسَدِ
Hafez al-Assad official portrait.jpg
Presidenti i Sirisë
Në zyrë
12 mars 1971 – 10 qershor 2000
KryeministërVetë ai
Abdul Rahman Khleifawi
Mahmoud al-Ayyubi
Abdul Rahman Khleifawi
Muhammad Ali al-Halabi
Abdul Rauf al-Kasm
Mahmoud Zuabi
Muhammad Mustafa Mero
Vice PresidentMahmoud al-Ayyubi (1971–1976)
Rifaat al-Assad (1984–1998)
Abdul Halim Khaddam (1984–2000)
Zuhair Masharqa (1984–2000)
PasardhësiAhmad al-Khatib
Pasuar ngaAbdul Halim Khaddam (Në detyrë)
Bashar al-Assad
Kryeministri i Sirisë
Në zyrë
21 nëntor 1970 – 3 prill 1971
PresidentAhmad al-Khatib
Vetë ai
PasardhësiNureddin al-Atassi
Pasuar ngaAbdul Rahman Khleifawi
Ministri i Mbrojtjes
Në zyrë
23 shkurt 1966 – 22 mars 1972
PresidentNureddin al-Atassi
Ahmad al-Khatib
Vetë ai
KryeministërYusuf Zuaiyin
Nureddin al-Atassi
Vetë ai
Abdul Rahman Kleifawi
PasardhësiMuhammad Umran
Pasuar ngaMustafa Tlass
Të dhënat vetjake
Lindur më6 tetor 1930
Qardaha, Shteti Alevite, Mandati për Sirinë dhe Libanin
Vdiq më10 qershor 2000 (69 vjet)
Damasku, Siri
Vendi i prehjesQardaha, Siri
Partia politike party Ba'ath (fraksion sirian) (që nga viti 1966)
Lidhjet e tjera
politike
party Arabe Ba'ath (1946–47)
Partia Ba'ath (1947–66)
Bashkëshortja/etAnisa Mahluf (1957-2000; vdekja e tij)
MarrëdhënietXhemil, Rifat (vëllezër)
FëmijëtBushra, Basel, Bashar, Mexhd, Maher
Parent(s)Ali Sulejman el-Asad
Na'sa el-Asad
Alma materAkademia Ushtarake e Homsit
Signature
Military service
Në aleancë meFlag of Syria.svg Siria
Branch/serviceForcat Ajrore Siriane
Forcat e Armatosura Siriane
Vite shërbim1952–2000
RankSyria Air Force - OF09.svg Gjeneral
CommandsForcat Ajrore Siriane
Forcat e Armatosura Siriane
Beteja/luftraLufta Gjashtë Ditore (1967)
Lufta e Tërheqjes (1967–70)
Shtatori i Zi (1970–71)
Lufta Yom Kippur (1973)

Hafiz lindi në Qardaha në një familje alavite të fisit Kalbiya tek prindërit Ali Sulejman el-Asad dhe Na'sa el-Asad. Në vitin 1950, ai vendosi të bashkohej me Forcat e Armatosura Siriane. Asad u diplomua në vitin 1955, pas së cilës ai u porosit një toger në Forcat Ajrore Siriane. Me të mbaruar shkollën e fluturimit, ai fitoi një trofe më të mirë dhe më vonë u caktua në bazën ajrore pranë Damaskut.

Pasi u bë burimi kryesor i iniciativës brenda qeverisë siriane, Asad filloi të kërkonte një pasardhës. Zgjedhja e tij e parë ishte vëllai i tij Rifati, por Rifati u përpoq të merrte pushtetin në vitet 1983–84 kur shëndeti i Hafizit ishte në dyshim. Rifat më pas u internua kur shëndeti i Hafizit u rikuperua. Zgjedhja tjetër e pasardhësit e Hafizit ishte djali i tij i madh, Basel. Sidoqoftë, Bassel vdiq në një aksident automobilistik në vitin 1994 dhe Hafiz u kthye në zgjedhjen e tij të tretë - djalin e tij të vogël Beshar, i cili në atë kohë nuk kishte përvojë politike. Masa për të caktuar një anëtar të familjes së tij si pasardhësin e tij u prit me kritika brenda disa lagjeve të klasës sunduese Siriane, por Asad vazhdoi me planin e tij dhe zbriti zyrtarët që kundërshtuan këtë trashëgimi. Hafiz vdiq në vitin 2000 dhe Beshar e pasoi atë si President.