Bashkim Kopliku (Shkodër, 15 korrik 1943) është inxhinier dhe ish-politikan shqiptar.

Bashkim Kopliku
Zëvendëskryeministër
13 prill, 1992 – 3 dhjetor, 1994
Paraardhësi: Abdyl Xhaja, Zyhdi Pepa
Pasardhësi: Dashamir Shehi
Ministër i Rendit Publik
13 prill, 1992 – 6 prill, 1993 (më tej u ngarkua me problemet ekonomike)
Paraardhësi: Vladimir Hysi
Pasardhësi: Agron Musaraj
Të dhënat personale
Lindi më: 15 korrik 1943
Lindi në: Shkodër, Mbretëria Shqiptare (1943–44)
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: inxhinier

BiografiaRedakto

U lind më 15 korrik 1943 në Shkodër. Më 1962 - 1966 ndoqi Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike në Universitetin e Tiranës. Më 1966 - 1969 punoi si inxhinier elektronik në qendrën radiomarrëse të Kamzës, Tiranë. Më 1969 - 1970 u zhvendos nga Tirana në Shkodër për arsye politike.[1]

Ka qenë zëvendëskryeministër i Shqipërisë në periudhën 1992-95, deputet në Kuvendin e Shqipërisë në 1991-97, kryetar i Komisionit Parlamentar të Ekonomisë në 1996-97, anëtar i kryesisë së PDSH në 1991-97, i dekoruar me "Urdhrin e Lirisë të Klasit të Parë", nga Presidenti i Shqipërisë në vitin 1993, kryetar i Bashkisë Durrës (Komiteti Ekzekutiv Pluralist Durrës) në 1991-92, kryeinxhinier i URT Durrës në 1990, ka mbajtur pozicione të ndryshme drejtuese në fushën e elektronikës, por edhe dënim si punëtor për qëndrime "të gabuara" politike në 1975-76. Tani është në pension. Është autor i rreth 700 shkrimeve opinion në gazeta të ndryshme, etj. etj."

ReferimetRedakto

  1. ^ Dervishi, Kastriot (2012). Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet. Tiranë: 55. f. 159. ISBN 9789994356225. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)