Page Stampa:Comics infobox sec/styles.css has no content.

Batman
Informacioni i publikimit
BotuesiDC Comics
Paraqitja e parëDetective Comics #27
(maj 1939; botuar më 30 mars 1939)[1]
Krijuar nga
Informacioni në histori
Alter egoBruce Wayne
Vendi i origjinësGotham City
Team affiliations
Partnerships
Pseudonimet e dukshme
 • Matches Malone
 • Dark Knight
 • World's Greatest Detective
 • Caped Crusader
 • Darknight Detective
Fuqitë
 • Intelekt në nivel gjenial
 • Detektiv ekspert
 • Artist luftarak mjeshtër dhe luftëtar dorë më dorë
 • Mjeshtër taktik, strateg dhe komandant terreni
 • Gjendja kulmore e njeriut fizike dhe mendore
 • Përdor pajisje dhe armë të teknologjisë së lartë

Batman (shqip. Njeriu Lakuriq-Nate) është një superhero që shfaqet në librat komikë amerikanë të botuar nga DC Comics. Personazhi u krijua nga Bob Kane dhe Bill Finger dhe debutoi në issue 27 të librit komik Detective Comics më 30 mars 1939.. Emri i vërtetë Bruce Wayne, një playboy, filantrop dhe industrialist i pasur amerikan që banon në Gotham City. Historia e origjinës së Batman e paraqet atë duke u betuar për hakmarrje ndaj kriminelëve pasi ishte dëshmitar i vrasjes së prindërve të tij Thomas dhe Martha si fëmijë, një hakmarrje e zbutur me idealin e drejtësisë. Ai stërvit veten fizikisht dhe intelektualisht, krijon një personazh të frymëzuar nga lakuriqët e natës dhe monitoron rrugët Gotham gjatë natës. Kane, Finger dhe krijues të tjerë e shoqëruan Batmanin me personazhet mbështetës, duke përfshirë ndihmësit e tij Robin dhe Batgirl; aleatët Alfred Pennyworth, James Gordon, dhe Catwoman; dhe armiq të tillë si Penguin, Riddler, Two-Face dhe armiku i tij kryesor, Joker.

Në media të tjera

Redakto

Personazhi i Batman është shfaqur në media të ndryshme, përveç librave komikë, të tillë si strip komik të botuar në gazeta, libra, drama radiofonike, televizion, një shfaqje skenike dhe disa filma artistikë teatralë. Përshtatja e parë e Batman ishte si një strip komik i gazetës së përditshme që u shfaq premierë më 25 tetor 1943.[4] Po atë vit personazhi u përshtat në serialin 15-pjesësh Batman, me Lewis Wilson duke u bërë aktori i parë që portretizoi Batman në ekran. Ndërsa Batman nuk kishte kurrë një seri radioje të tijën, personazhi bënte paraqitje të herëpashershme të ftuar në The Adventures of Superman, duke filluar nga viti 1945 në raste kur aktor zëri i Supermanit, Bud Collyer, kishte nevojë për pushim.[5] Një serial i dytë filmash, Batman and Robin, pasoi në vitin 1949, me Robert Lowery që mori rolin e Batman. Ekspozimi i ofruar nga këto përshtatje gjatë viteve 1940 "ndihmoi ta bënte [Batman] një emër të njohur për miliona që nuk blenë kurrë një libër komik".[5]

Në botimin e vitit 1964 të përmbledhjes së tregimeve të shkurtra të Donald Barthelme, Come Back, Dr. Caligari, Barthelme shkroi "The Joker's Greatest Triumph". Batman është portretizuar për qëllime të mashtrimit si një pasanik pretencioz frëngjisht-folës.[6]

Filmat

Redakto

Paraqitjet e para kinematografike të Batman përbëheshin nga filmi serial i vitit 1943 Batman dhe vazhdimi i tij i vitit 1949 Batman and Robin, të cilat u publikuan të dy nga Columbia Pictures dhe përshkruanin një version të mbështetur nga qeveria të Batman dhe Robin (censura në atë kohë nuk do të kishte lejuar që vigjilentët të ishin të paraqitur si kriminelë të paautorizuar). Serialet (veçanërisht i pari) janë, megjithatë, të njohur për theksimin e tyre në ndjenjat anti-japoneze për shkak të mjedisit të periudhës së Luftës së Dytë Botërore. Në vitin 1966, 20th Century Fox publikoi filmin e parë të metrazhit të gjatë të Batman, të titulluar Batman (i reklamuar gjithashtu si Batman: The Movie), bazuar në dhe duke shfaqur shumicën e kastit nga seritë televizive të viteve 1960.

Referime

Redakto
 1. ^ Zalben, Alex (28 mars 2014). "When Is Batman's Birthday, Actually?". MTV News (në anglisht). New York City: Viacom. Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2014. Marrë më 9 gusht 2014.
 2. ^ "DC Entertainment To Give Classic Batman Writer Credit in 'Gotham' and 'Batman v Superman' (Exclusive)". Hollywood Reporter (në anglisht). 18 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2015. Marrë më 21 shtator 2015.
 3. ^ Sims, Chris (21 tetor 2015). "Bill Finger Has A Creator Credit On This Week's Batman Comics". Comics Alliance (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 21 tetor 2015.
 4. ^ Daniels (1999), f. 50
 5. ^ a b Daniels (1999), f. 64
 6. ^ Olsen, Lance (nëntor 1986). "Linguistic Pratfalls in Barthelme". South Atlantic Review (në anglisht). 51 (4): 69–77. doi:10.2307/3199757. JSTOR 3199757.

Referime

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto