Qyteti i Beninit është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i shtetit EdoNigerinë jugore. Është qyteti i katërt më i madh në Nigeri pas Lagos, Kano dhe Ibadan, me një popullsi totale prej 1,782,000 që nga viti 2021.[1] Ndodhet afërsisht 40 kilometra (25 mi) në veri të lumit Benin dhe 320 kilometra nga rruga në lindje të Lagos. Qyteti i Beninit është qendra e industrisë së gomës në Nigeri, dhe prodhimi i vajit është gjithashtu një industri e rëndësishme.[2]

Qyteti i Beninit
Qytet
Benin
Pamje ajrore nga Qyteti i Beninit
Pamje ajrore nga Qyteti i Beninit
Stema zyrtare e Qyteti i Beninit
Benin is located in Earth
Benin (Earth)
Koordinatat: 6°20′00″N 5°37′20″E / 6.33333°N 5.62222°E / 6.33333; 5.62222
VendiNigeria Nigeria
Shteti Edo
Sipërfaqja
 • Gjithsej1.204 km2 (0.465 sq mi)
Popullsia
 (2015)
 • Gjithsej1.495.800
 • Përafërsisht 
(2021)
1.782.000
 • Vendii 4-ti
 • Dendësia1.200/km2 (311/sq mi)

Ishte qyteti më i rëndësishëm i Mbretërisë së Beninit, i cili lulëzoi gjatë shekullit të 13-të deri në shekullin e 19-të. Ajo kishte marrëdhënie të rëndësishme tregtare me Portugalinë gjatë shekujve të fundit përpara se të shkatërrohej në 1897 nga një sulm ndëshkues britanik. Shumë thesare dhe artefakte, duke përfshirë bronzët e Beninit, u morën nga britanikët, të cilët pasuan fitoren e tyre me një pushtim ushtarak të zonës.[3]

Populli indigjen i qytetit të Beninit është populli Edo (Populli Benin), dhe ata flasin gjuhën Edo dhe gjuhë të tjera Edoid. Njerëzit e qytetit kanë një nga kulturat më të pasura të veshjes në kontinentin afrikan dhe janë të njohur për rruazat e tyre, shenjat e trupit, byzylykët, anketat, punën me rafia dhe bujqësinë e ushqimit të gjellës, delli dhe kasavës.

Referime

Redakto
  1. ^ "Benin City | History & Facts". Encyclopedia Britannica (në anglisht). Marrë më 2020-05-31.
  2. ^ "International Rubber Study Group - Nigeria". www.rubberstudy.com (në anglisht). Marrë më 2020-05-31.
  3. ^ "See the 6 Ancient Cities in Nigeria and Reasons why they are Old Cities, Check if your City is Among - Opera News". ng.opera.news (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2022. Marrë më 2021-07-09.