Bledar Kola

futbollist shqiptar

Bledar Kola (lindur më 1 gusht 1972) është një trajner shqiptar futbolli dhe ish futbollist profesionist i cili luajti si mesfushor.

Bledar Kola
Të dhënat personale
Data e lindjes (1972-08-01) 1 Gusht 1972 (49 vjeç)
Vendi i lindjesMirditë, Shqipëri
Gjatësia1,82 m (5 ft 12 in)
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1988–1989Besëlidhja
1989–1990Partizani35(6)
1990–1991Elbasani21(1)
1991–1994Panargiakos77(13)
1994–1996Apollon Smyrni63(10)
1996–2000Panathinaikos106(10)
2001–2002AEK Athens11(0)
2002–2003Kallithea16(1)
2003–2004Apollon Smyrni19(2)
Ekipi kombëtar
1990–2001Shqipëria39(6)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Jeta e hershmeRedakto

Kola lindi në Mirditë, por u rrit në qytetin e Lezhës. Ai ishte një student i shkëlqyer. Ai e filloi karrierën me ekipin e qytetit, Besëlidhjen, dhe më pas kaloi te Partizani. Ai më pas kaloi në Greqi.

Karriera me klubeRedakto

Kola e shpenzoi shumicën e karrierën duke luajtur me disa klube të Superligës Greke, përfshirë Panathinaikos, Apollon Smyrnis, Panargiakos and AEK Athens.[1]

Karriera ndërkombëtareRedakto

Kola zhvilloi 39 paraqitje dhe shënoi 6 gola për kombëtaren shqiptare nga viti 1994 e deri në 2001.[2]

Statistikat me kombëtarenRedakto

Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Shqipëria 1990 1 0
1991 1 0
1992 1 0
1993 0 0
1994 4 0
1995 3 0
1996 4 0
1997 5 2
1998 7 2
1999 6 1
2000 5 0
2001 2 1
Gjithsej 39 6

TrofeRedakto

AEK

ReferimetRedakto

  1. ^ "Foreign Players in Greece since 1959/60" [Lojtarët e huaj në Greqi që nga 1959/60] (në anglisht). RSSSF.com. Marrë më 22 shkurt 2009.
  2. ^ "Albania – Record International Players" [Shqipëria – Rekordet e lojtarëve ndërkombëtar]. RSSSF.com. Marrë më 22 shkurt 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto