Braunshvajg (Gjermanisht: Braunschweig; Gjermanishtja e ulët: Brunsviek) është qytet në Saksoninë e Ulët, Gjermani. Sipas vitit 2016, qyteti kishte 248,667 banorë. Braunshvajgi ishte anëtare e Lidhjes Hanseatike prej shekullit 13-të deri në shekullin e 17-të.

Braunshvajgi
Gjermanisht : Braunschweig
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Braunshvajgit
Flagge Stadt Braunschweig.png
Flamuri i Braunshvajgit
Vendndodhja
Braunshvajgi is located in Gjermania
Braunshvajgi
Braunshvajgi

Koordinatat: 52°16′V 10°31′L / 52.267°V 10.517°L / 52.267; 10.517

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Saksonia e Ulët
Qarku
Kryetari i Bashkisë Ulrich Markurth
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 192,18 km2
Lartësia 75 m (m.n.d.)
Popullsia 248,667 banorë
Dendësia 1,294 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Shekulli i 9-të
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 38,100 deri 38,126
Targa BS

Sot, Braunshvajgi është qyteti i dytë më i madh në Saksoninë e Ulët dhe qendra kryesore e zhvillit dhe hulumtive shkencore.[1]

Lista e kryetarëve të bashkisëRedakto

 • Heinrich Casparl (1848-1879)
 • Wilhelm Pockels (1879-1904)
 • Hugo Retemeyer (1904-1925)
 • Paul Trautmann (1925-1929)
 • Ernst Böhme (1929-1933)
 • Wilhelm Hesse (1933-1945)
 • Hans-Joachim Mertens (1943-1945)
 • Erich Bockler (1945)
 • Ernst Böhme (1945-1948)
 • Otto Bennemann (1948-1952)
 • Kurd Semler (1952-1954)
 • Otto Bennemann (1954-1959)
 • Martha Fuchs (1959-1964)
 • Bernhard Ließ (1964-1972)
 • Walter Klöditz (1972-1974)
 • Günter Jaenicke (1974-1976)
 • Gerhard Glogowski (1976-1981)
 • Hartmut Scupin (1981-1986)
 • Gerhard Glogowski (1986-1990)
 • Werner Steffens (1990-2001)
 • Gert Hoffmann (2001-2014)
 • Ulrich Markurth (2014-duke vazhduar)

DemografiaRedakto

Sot, Braunshvajgi është mesin e njëzet qyteteve gjermane që është tërheqës të rinjve mes moshës 25 dhe 34, duke çuar në një fluks të banorëve të rinj.

ReligjioniRedakto

Sipas vitit 2015, 91,875 ose 36.3% të banorëve janë protestant dhe 34,604 (13.7%) të banorëve janë katolikë. 126,379 ose 50% të banorëve tjerë ndjekin religjione tjera ose nuk janë fetarë.[2]

Këshilli i qytetitRedakto

Këshilli i qytetit përbëhet nga partitë e ndryshme (54 ulëse), një kryetarë, i cili zgjidhet drejtpërdrejt.[3] Që nga 1 korriku 2014, kryetari i Braunshvajgit është Ulrich Markurth (SPD).[4]

ArsimiRedakto

Martino Katharineum është gjimnaz themeluar në vitin 1415. Gjimnazi ka pasur shumë nxënës të famshëm si Carl Friedrich Gauss, Hoffmann von Fallersleben, Richard Dedekind dhe Louis Spohr.[5] Gjimnaze tjera të shquar janë Gjimnazi Gaussschule, Gjimnazi Kleine Burg, Hoffmann-von-Fallersleben-Schule Braunschweig, Integrierte Gesamtschule Franzsches Feld dhe Gjimnazi Wilhelm.

Universiteti i vetëm i artit në Saksoninë e Ulët që u themelua në vitin 1963, gjendet në Braunshvajg, Hochschule für Bildende Künste Braunschweig (Universiteti i Artit Braunshvajg).[6]

BinjakëzimetRedakto

Braunshvajgi binjakëzohet me:[7]

Njerëz të njohurRedakto

ReferimetRedakto

 1. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 2. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 3. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 1524: bad argument #1 to 'pairs' (table expected, got nil).
 4. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 5. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 6. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 7. ^ a b c d e f g h Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 8. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 9. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 10. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 11. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 12. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 69–70
 13. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 14. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, p. 118
 15. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, p. 137
 16. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 17. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 200–201
 18. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 206–207
 19. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 20. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 21. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, p. 259
 22. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 281–282
 23. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 293–294
 24. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 323–324
 25. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, p. 329
 26. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 27. ^ Jarck et al. (eds.) 2006, pp. 435–437
 28. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, p. 462
 29. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 462–63
 30. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 518–519
 31. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 32. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 580–581
 33. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, p. 644