Cadaqués

komunë në Katalonjë, Spanjë


Cadaqués është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Alt Empordà, të provincës Girona, në Katalonia. Cadaqués ka 2935 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 15.62 km2.

Cadaqués
Komunë
noform
Vendndodhja
Cadaqués is located in Spanjë
Cadaqués
Cadaqués

Koordinatat: 42°17′V 3°17′L / 42.283°V 3.283°L / 42.283; 3.283

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Girona
Qarku Alt Empordà
Kryetari i Bashkisë Joan Figueras i Pomés
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 15.62 km2
Lartësia 23 m (m.n.d.)
Popullsia 2935 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Cadaquesenc
Zona Kohore UTC+1

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto