Calders është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Bages (Moianès after 24 May 2015), të provincës Barcelona, në Katalonia. Calders ka 868 banorë (2007), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 33.1 km2.

Calders
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Calders is located in Spanjë
Calders
Calders

Koordinatat: 41°47′26″V 1°59′16″L / 41.79056°V 1.98778°L / 41.79056; 1.98778

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Bages (Moianès after 24 May 2015)
Kryetari i Bashkisë Jaume Perarnau i Llorens
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 33.1 km2
Lartësia 552 m (m.n.d.)
Popullsia 868 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Calderí, calderina
Zona Kohore UTC+1
Koordinatat 41° 47′ 26″ Veri

1° 59′ 16″ Lindje

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Calders – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale