Kepi (Kaapstad në gjuhën afrikaanse, Cape Town anglisht, iKapa në gjuhën xhosa) është një qytet i Afrikës së Jugut, kryeqytet i Kolonisë së Kepit (1652-1910) pastaj i provincës së Kepit (1910-1994). Është aktualisht kryeqendra provinciale e Kepit Perëndimor.

Kepi
iKapa
Kaapstad
Qytet
Stema_figura
Stema e Kepit
Vendndodhja
Kepi is located in Afrika Jugore
Kepi
Kepi

Koordinatat: 33°55′31″J 18°25′26″L / 33.92528°J 18.42389°L / -33.92528; 18.42389

Administrimi
Shteti Flamuri Afrika e Jugut
Provinca Kepi Perëndimor
Komuna Metropoli i Kepit
Kryetari i Bashkisë Patricia de Lille (DA)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 400,28 km2
Popullsia 433 688 banorë (2011)
Dendësia 1 083 banorë/km2
Koordinatat 33° 55′ 31″ Jug

18° 25′ 26″ Lindje

Faqja Zyrtare www.capetown.gov.za

Nga viti 1910, Kepi është gjithashtu kryeqendra parlamentare e shtetit së bashku me qytetin Pretoria (kryeqendër administrative) dhe Bloemfontein (kryeqendër gjyqësore).

Qyteti i Kepit, u themelua në vitin 1652.

GjeografiaRedaktoDemografiaRedaktoHistoriaRedakto