Carl Spitteler

shkrimtar zviceran

Carl Friedrich Georg Spitteler (me pseudonim Carl Felix Tandem), (Liestal afër Baselit, 24 prill 1845 - Luzern, 29 dhjetor 1924), shkrimtar zvicran.

Carl SpittelerNobel prize medal.svg
Carl spitteler 1905.jpg
Carl Spitteler, në vitin 1905
Ditëlindja:24 prill 1845
Vendlindja:Liestal, Zvicra Zvicra
Ditëvdekja:29 dhjetor 1924
Vendvdekja:Lucerne, Switzerland
Pseudonim(e):Carl Felix Tandem
Kombësia:zvicrane
Zhanri:poezi

Fitues i Çmimit Nobel për Letërsi, për vitin 1919.

BiografiaRedakto

Ishte mësues privat, tetë vite në Rusi dhe në Finlandë. Veprën më të vlersuar poetike Prometeu dhe Empireu e shkrou në vitin 1881, kur edhe ishte këthyer. Shumë vepra të tij krahasohen me ato te Frederik Neçes. Pastaj shumëvite fitoi duke punuar si mësues dhe gazetar. Dhe, atëherë fillon të merret në mënyrë serioze me krijimtarinë letrare. Shpërnguet në Lucern,duke ju falenderuar paraarëdhsve, më 1992[1], dhe i mundësohet, tani, ti përkushtohet pënës kreative. Vepra e dytë e tij më e fuqishme ‘’Olompiada pranverore’’, të ciën e shkrou gjatë viteve 1900 – 1905, e më vonë e rishikoi më 1910, u shpërblye me Çmimin Nobel. Vitet e fundit të jetës i kaloi përsëri duke e e rishikuar edhe njëherë veprën e parë, e cila dual me një titull të ri ‘’Prometeu dhe gjatëvrapuesit’’, në vitin 1924.

VepratRedakto

 • Prometheus und Epimetheus (1881)
 • Extramundana (1883, seven cosmic myths)
 • Schmetterlinge ("Butterflies", 1889)
 • Der Parlamentär (1889)
 • Literarische Gleichnisse (“Literary Parables”, 1892)
 • Gustav (1892)
 • Balladen (1896)
 • Conrad der Leutnant (1898)
 • Lachende Wahrheiten (1898, essays)
 • Der olympische Frühling (1900–1905, revised 1910)
 • Glockenlieder (“Grass and Bell Songs", 1906)
 • Imago (1906, novel)
 • Die Mädchenfeinde ( Two Little Misogynists, 1907)
 • Meine frühesten Erlebnisse (“My Earliest Experiences", 1914, biographical)
 • Prometheus der Dulder (“Prometheus the Suffering”, 1924)

ReferimetRedakto

 1. ^ name=ea>Americana|wstitle=Spitteler, Carl|author=William F. Hauhart|inline=1

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Carl Spitteler – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale