Luzern është një komunëkantonin LuzernZvicrës.

Luzern

HistoriaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

SportiRedakto

-Në Luzern ekziston ekipi i famshëm i qytetit Fc.Luzern me disa nga yjet nga Shqipëria dhe Kosova . Poashtu edhe futbollisti i njohur i përfaqësueses së Kosovës Hekuran Kryeziu.

ArsimiRedakto

KulturaRedakto

ReferimetRedakto

Shih edheRedakto