Christopher Rhinelander Robert (23 mars 1802 - 28 tetor 1878) ishte një filantrop amerikan nga New York City, i cili themeloi Kolegjin e Robertit (Robert College)Stamboll, Turqi, në vitin 1863, ndoshta shkolla më e vjetër amerikane jashtë Shteteve të Bashkuara. [1] [2]

Christopher Robert, themeluesi i Robert College, i cili ende mban emrin e tij.

Biografia Redakto

Robert lindi më 23 mars 1802, në Brookhaven, Long Island, Nju Jork. Nëna e tij ishte Mary Tangier Smith (1763–1829) dhe babai i tij, Dr. Daniel Robert III (1742–1804). Ai shërbeu pesë vjet si nëpunës transporti në New York City përpara se të fillonte një biznes për veten e tij në New Orleans. Rreth vitit 1830 ai u kthye në Nju Jork dhe filloi një partneritet me Howell Lewis Williams (1792–1872). Kompania ishte Robert & Williams dhe ata e përshkruan biznesin e tyre si "Komisionimi i biznesit; blerja dhe shitja e mallrave dhe rafinimi i sheqerit". Roberti mbeti partneri kryesor derisa doli në pension në 1862.

Më 1830 u martua me Anna Maria Shaw (1802–1878); ata kishin katër fëmijë, Jane, Christopher, Frederick dhe Howell. Fëmijët u pagëzuan në Kishën Presbyterian Brainerd në Rivington Street, Nju Jork. Kjo kishë u themelua nga Robert në 1835 dhe ai rekrutoi, Asa Dodge Smith për të qenë Pastor. Roberti u bë mbikëqyrësi i Shkollës së Shabatit dhe ai ishte gjithashtu një plak sundues në Kishën Presbiteriane në Laight Street, Nju Jork. [3]

Roberti ra në kontakt me Shoqatën Amerikane të Misionarëve të Shtëpisë rreth vitit 1829 kur u kërkoi atyre të siguronin një ministër për një vendbanim minerar në Galena. Kjo filloi një shoqëri që zgjati për gati 40 vjet gjatë së cilës ai ishte një mbështetës, këshilltar dhe arkëtar. Ai gjithashtu siguroi bursa për shumë studentë teologjikë dhe financoi kolegjet Beloit, Lookout Mountain dhe Hamilton dhe një seminar në Auburn. [1]

Më 1856 Roberti takoi Cyrus Hamlin kur vizitoi Stambollin . Nga ky takim erdhi edhe themelimi i Kolegjit Robert me mbështetjen financiare të Robertit dhe të tjerëve. [4] Ai gjithashtu la dispozitë në testamentin e tij për mbështetjen e kolegjit. [5] [4]

Robert ishte një aksioner në Delaware, Lackawanna dhe Western Railroad . Në 1857, presidenti i atëhershëm, George Dwight Phelps, akuzoi disa nga menaxherët dhe arkëtarin për konflikte interesi. Në veçanti, kjo kontratë në fjalë është bërë ndërmjet tyre dhe Hekurudhave Qendrore të Nju Xhersit. Roberti u emërua për të hetuar këtë çështje dhe ra në konflikt me Phelps, i cili më vonë dha dorëheqjen. Në 1858 Robert u emërua president i hekurudhës, dhe mbeti i tillë derisa doli në pension në 1863. [6] Ai vdiq në Paris, Francë, më 28 tetor 1878. [7]

Në 1898, djali i Robertit, Christopher, vdiq nga një plagë me armë zjarri. Supozohej se ai kishte kryer vetëvrasje, por kishte disa rrethana të pashpjegueshme. Christopher kishte qenë një partner i vogël në firmën e babait të tij dhe ishte martuar me Margaret McCrea në rreth 1860. Ajo ishte motra e Mary McCrea, gruaja e përpunuesit të sheqerit Robert L. Stuart . [8]

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ a b Malone, Dumas, red. (1935). "Robert, Rhineland Christopher". Dictionary of American Biography. Vëll. 16 (Robert-Seward). New York: Charles Scribner's Sons. fq. 1–2. Marrë më 14 korrik 2017 – nëpërmjet Internet Archive. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Where East Is West". Time. 9 shtator 1946. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2009. Marrë më 17 prill 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Booth, William A. (1895). Three Score and Ten Years of Active Life in New York. fq. 36. Marrë më 26 mars 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b Washburn, George (1909). Fifty Years in Constantinople and Recollections of Robert College (bot. 1). Boston & New York: Houghton Mifflin Company. fq. 1–14, 139. Marrë më 19 mars 2016 – nëpërmjet Internet Archive. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "A Millionaire's Will" (PDF). The New York Times. 27 nëntor 1878. Marrë më 26 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Phelps, George Dwight (1859). Railroad Mismanagement, The Dangers of Exposing It, and the Difficulty in Correcting it. John A. Gray. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Christopher Robert's Will" (PDF). The New York Times. 27 nëntor 1878. Marrë më 22 janar 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Christopher Rhinelander Robert II". Spoonercentral. Marrë më 26 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)