Chui A-poo[1] (Kinezisht: 徐亞保;[2] vdiq 1851) ishte piratë kinezë i cili komandoi më shumë se 50 anije në Detin e Kinës Jugore.[3] Ai ishte një nga dy piratët e njohur të epokës, së bashku me Shap Ng-tsai.[4]

Chui A-poo

Në shtator 1849, flota e tij, e cila ishte e bazuar në Gjirin Bias në lindje të Hong Kong, ishte shkatërruar nga Britanikët dhe luftanije kineze.[5] Më shumë se 400 piratë u vranë dhe Chui u plagos rëndë. Edhe pse fillimisht ia doli të ikte, ai u tradhtua dhe u dorëzua britanikëve. Ai ishte kërkuar me një dhuratë prej $500[6] për vrasjen e tmerrshme të dy oficerëve[7] Dënimi i tij ishte mërgimi i përjetshëm në Tokën e Van Diemenit (tani Tasmania), por ai u var në qelinë e tij para se të mund të kryhej.[8]

Referime Redakto

  1. ^ Also spelt Chui-Apoo.
  2. ^ Piracy & the world of Zhang Baozai : first anniversary exhibition at the Hong Kong Maritime Museum, 2006. p.36 ISBN 988-98611-3-5
  3. ^ Grace Estelle Fox (1940), British Admirals and Chinese Pirates, 1832-1869, London: K. Paul, Trench, Trubner & Co. Ltd., pp. 107 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Martin Booth. Opium: A History. New York: Thomas Dunne, 1996. p. 143. ISBN 978-0-312-20667-3
  5. ^ Tim Travers (30 maj 2012). Pirates: A History. History Press. fq. 53–. ISBN 978-0-7524-8827-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ The Chinese Repository: From January to December 1849, Adamant Media, 2005, pp. 667, ISBN 1-4021-5159-4, Unabridged translation of the Cantonese original {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Christopher Munn (2001), Anglo-China: Chinese People and British Rule in Hong Kong, London: Routledge, pp. 205, ISBN 0-7007-1298-4 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Solomon Bard (2002), Voices from the Past: Hong Kong 1842-1918, Hong Kong: Hong Kong University Press, pp. 28, ISBN 962-209-574-7 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)