Cincinnati (City of Cincinnati) është një qytet në qarkun Hamiltonshtetit federal Ohio, SHBA. Në Cincinnati jetojnë 296943 banorë (2010)[2], dhe dendësia e popullisë është 1471 banor/km2 (3809.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 206.01 km2 (79.54 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 147 m (482 ft).

Cincinnati
Anglisht : City of Cincinnati
qytet
noform
Downtown Cincinnati from Devou Park in Covington, Kentucky
Stema_figuraFlag of Cincinnati, Ohio.svg
Vendndodhja
Cincinnati is located in SHBA
Cincinnati
Cincinnati

Koordinatat: 39°6′V 84°31′P / 39.100°V 84.517°P / 39.100; -84.517

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Ohio
Qarku Hamilton
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 206.01 km2
 •  tokësore 201.86 km2
 •  ujore 4.14 km2
Lartësia 147 m (m.n.d.)
Popullsia 296943 banorë (2010)
 •  urbane 1624827 (US: 30th) banorë
 •  aglomerati 2,137,406 (US: 28th) banorë
Dendësia 1471 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1788
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal </ref>
Prefiksi 513
Faqja Zyrtare City of Cincinnati

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Zip Code Lookup". USPS. Marrë më dhjetor 2, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më janar 6, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Cincinnati – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale