Clarence Nash

aktor amerikan

Clarence Charles "Ducky" Nash (7 dhjetor 1904 – 20 shkurt 1985) ishte dublues amerikanë. Ai ishte i njohur për dublimin e personazhit të Disney Donald Duck, i cili dubloi këtë personazh për 50 vite, gjithashtu i njohur për dublimin e Daisy Duck në vitin 1940. Ai lindi në një komunitet rurale Watonga, Oklahoma, dhe një rrugë është emërtuar në nder të tij.

Clarence Nash

Personazhet tjeraRedakto

Përveç që dubloi Donald dhe Daisy Duck, ai poshtu dubloi nipat e Donaldit Huey, Dewey, dhe Louie. Ai dubloi Pete Junior në filmin vizatimor Bellboy Donald. Ai bëri zërin e disa qenëve në 101 Dalmatët. Ai gjithashtu dubloi Jiminy Cricket për një periudhë të shkurt pas vdekjes së Cliff Edwards në vitin 1971.[1][2] Ai bëri zërin si ulërima ose mjau të personazhit TomTom & Jerry. Perfomanca e tij e fundit në Tom & Jerry ishte në Mouse in Mahattan (1945), kur bëri zërin e disa macave. Ai ishte mysafirë më 1976 në një epizod të The Mike Douglas Show. Në vitin 1984 një tramsetim special Ditëlindja e 50-të e Donald Duck përfshinë shumë klipe prej filmave Disney dhe epizodat të Disneyland.[3]

VdekjaRedakto

 
Donald dhe Daisy të vizatuar në varrin e Clarence Nash

Clarence Nash vdiq prej leukemisë në Qendrën e Spitalit Shën Xhozef në Burbank, Kalifornia në moshën 80 vjeçare. Guri i varrit që tani ndan me gruan e tij Margaret Nash (i cili vdiq në vitin 1993) përshkruan një gdhendje të Donald dhe Daisy Duck që mbajnë duart.

ReferimetRedakto

  1. ^ Barnes, Brooks (7 shtator 2016). "Movies". The New York Times. Marrë më 2016-09-11. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "50-Year Career : Clarence Nash, Donald Duck's Voice, Dies". LA Times. 21 shkurt 1985. Marrë më 2016-09-11. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "DONALD DUCK 50th BIRTHDAY SPECIAL-#3-Clarence Nash-Star Wars". YouTube. 12 dhjetor 1954. Marrë më 2016-09-11. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)