101 Dalmatët (anglisht: One Hundred and One Dalmatians) është një film i animuar amerikan i zhanrit komedi dhe aventurë, që e prodhoi Walt Disney Productions. Filmi është një adaptim i novelës me të njëjtin emër të vitit 1956 nga Dodie Smith. Regjisorët e tij janë Wolfgang Reitherman, Hamilton Luske dhe Clyde Geronimi, duke vepruar me një skenar nga Bill Peet.

101 Dalmatët
One Hundred and One Dalmatians
Regjia nga
Skenari ngaBill Peet (i paemërtuar)[1]
Historia ngaBill Peet
Bazuar nëStampa:Based on
ProdhuesiWalt Disney
Luajnë
Montazhi
  • Roy M. Brewer, Jr.
  • Donald Halliday
MuzikaGeorge Bruns

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaBuena Vista Distribution
Data e publikimit
Stampa:Film date
Kohëzgjatja
79 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$3.6–4 millionë[2][3]
Fitimi$303 millionë[4]

Ngjarja e filmit përcjell një pjellë të 15 këlyshëve dalmatë, që janë kidnapuar nga aristokratja obsesive Kruella De Vil, me dëshirën që ta shndërrojë leshin e tyre në pallto. Pongo dhe Perdita, prindërit e pjellës, nisen në një mision përrreth shtetit për t'i shpëtuar këlyshët nga Kruella maniake, duke i shpëtuar rrugës edhe 84 këlyshë të rinj, gjë që e sjellë totalin në 101 dalmatë.

101 Dalmatët u shfaq për herë të parë në kinematë amerikane më 25 janar 1961, u prit me vlerësime shumë pozitive dhe ishte shumë përfitues duke korrur 14 milionë dollarë brenda SHBA-ve në shfaqjen e parë nëpër kinema. Ai u bë filmi i parë që fitoi mbi 10 milionë në publikimin e tij të parë, dhe i teti film më fitimprurësi i vitit 1961 në arkën amerikano-veriore. Krahas suksesit në arkë, metodat ekonomike të animacionit, si kserografia [en] gjatë procesit të vizatimit dhe ngjyrosjes së figurave, ndihmuan ta mbanin të ulët çmimin e prodhimit.[5]

Suksesi i filmit e bindi kompaninë Disney që ta shndërrojë në një ekskluzivitet mediatik, me një rikrijim live-action më 1996, përcjellur nga një vazhdim i tij në 2000. Një vazhdim i filmit të animuar u lëshua si videofilm më 2003 me emrin 101 dalmatët II: Aventurat e Peçit në Londër. Dy seriale të animuar u prodhuan me bazë mbi këtë ekskluzivitet, 101 Dalmatians: The Series në 1997 dhe 101 Dalmatian Street në 2019. Një film live-action i bazuar në këtë rrëfim, Kruela, u lëshua në vitin 2021.

Referime

Redakto
  1. ^ Peet 1989, f. 165.
  2. ^ Barrier 1999, f. 566.
  3. ^ Thomas 1997, f. 106.
  4. ^ D'Alessandro, Anthony (27 tetor 2003). "Cartoon Coffers – Top-Grossing Disney Animated Features at the Worldwide B.O." Variety. fq. 6. Marrë më 1 janar 2024 – nëpërmjet The Free Library. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "2. "101 Dalmatians" (1961) $857.2 million (Adjusted)" (në anglisht).

Lidhje të jashtme

Redakto