Coco Chanel

Designer mode Franceze

Gabrielle Bonheur "Coco" Chanel (19 gusht 1883 - 10 janar 1971)[1] ishte një stiliste franceze dhe biznesmene. Ajo ishte themeluesja dhe emri i markës Chanel. Së bashku me Paul Poiret, Chanel u vlerësua në epokën e pas Luftës së Parë Botërore me çlirimin e grave nga kufizimet e "siluetës së kortizetit" dhe popullarizimin e një elegance sportive, rastësor si standardin femëror të stilit. Një krijuese pjellore e modës, Chanel shtriu ndikimin e saj përtej veshjeve të couture, duke kuptuar estetikën e saj të projektimit në stoli, çanta dhe aromë. Pirja e saj e nënshkrimit, Chanel Nr. 5, është bërë një produkt portreti. Ajo është e vetmja stiliste e listuar në listën e revistës TIME të 100 njerëzve më me influencë të shekullit të 20-të. Chanel krijoi monografinë e saj portreti të bashkuar me CC-në, që do të thotë Coco Chanel, duke e përdorur atë që nga vitet 1920.[2] Chanel designed her iconic interlocked-CC monogram, meaning Coco Chanel, using it since the 1920s.[3]

Coco Chanel
U lind në19 Gusht 1883
Saumur, Maine-et-Loire, France
Vdiq10 Janar 1971 (87 vjeç)
Paris, France
PunësimiKrijuese Kapelesh, Rrobaqepëse, Stiliste mode
Label(s)
Chanel
Prind/ërEugénie Jeanne Devolle
Albert Chanel
ÇmimetNeiman Marcus Fashion Award, 1957

Chanel ishte e njohur për vendosmërinë e saj të përjetshme, ambicjen dhe energjinë që ajo aplikoi për jetën e saj profesionale dhe shoqërore. Ajo gjithashtu arriti sukses financiar si një biznesmene dhe u pa me pikëpyetje sociale në shoqërinë e lartë franceze, falë lidhjeve që ajo bëri me punën e saj. Këto përfshinin shumë artistë dhe artizanë, të cilëve ajo j'u bë mbrojtëse.

Lidhjet e saj sociale dukeshin të inkurajonin një pikëpamje personale konservatore. Thashethemet u ngritën rreth aktiviteteve të Chanel gjatë pushtimit gjerman të Francës gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe ajo u kritikua se ishte shumë komode me gjermanët.[4] Shiko seksionin e Luftës së Dytë Botërore më poshtë për detaje në lidhje me simpatitë e saj naziste. Një nga ndërlidhësit e Chanel ishte me një diplomat gjerman, Baron (Freiherr) Hans Günther von Dincklage (de).[5][6] Pas përfundimit të luftës, Chanel u pyet për marrëdhënien e saj me von Dincklage, por ajo nuk u akuzua si bashkëpunëtore. Pas disa vjetësh në Zvicër pas luftës, ajo u kthye në Paris dhe ringjalli shtëpinë e saj të modës. Në vitin 2011, Hal Vaughan botoi një libër mbi Chanel bazuar në dokumentet e sapo deklasifikuara të asaj epoke, duke zbuluar se ajo kishte bashkëpunuar me gjermanët në aktivitetet e inteligjencës. Një plan në fund të vitit 1943 ishte për të që të mbante një SS të veçantë për paqen për Kryeministrin britanik Winston Churchill për t'i dhënë fund luftës.[7]

Jeta e hershmeRedakto

Gabrielle Bonheur Chanel u lind në vitn 1883 nga një nënë e pamartuar, Eugenie Jeanne Devolle, e njohur si Jeanne, një kujdestare, në spitalin e bamirësisë të drejtuar nga Motrat e Providencës (Saumur, Maine-et-Loire, Francë). [8][9] Ajo ishte fëmija i dytë i Jeanne me Albert Chanel; i pari, Julia, lindi më pak se një vit më parë.[9] Albert Chanel ishte një shitës shëtitës i rrugës, i cili shiste rroba pune dhe ndërresa,[10] i cili jetonte një jetë nomade, që udhëtonte për në dhe nga qytetet e tregut. Familja banonte në banesa të rrënuara. Në vitin 1884, ai u martua me Jeanne Devolle [11], e bindur për ta bërë këtë nga familja e saj që kishte "bashkuar, në mënyrë efektive, t'i paguante Albertit për t'u martuar me të." [12] Në lindje, emri i Chanel u fut në regjistrin zyrtar si "Chasnel ". Jeanne ishte shumë keq për të marrë pjesë në regjistrimin, dhe Albert u regjistrua si "në udhëtim". Me të dy prindërit që mungonin, emri i fundit i foshnjës u keqtrajtua, ndoshta për shkak të një gabimi klerik. Çifti kishte pesë fëmijë që mbijetuan - dy djem dhe tre vajza - të cilët jetonin në një banesë me një dhomë të mbushur me njerëz në qytetin Brive-la-Gaillarde.

Kur Gabrielle ishte 12 vjeç,[13][14] nëna e saj vdiq nga tuberkulozi, në moshën 32 vjeçare.[15] Babai i dërgoi dy djemtë e tij për të punuar si punëtorë të fermës dhe dërgoi tre bijat e tij në Corrèze, në Francën qendrore, në manastirin e Aubazine, i cili drejtoi një jetimore. Rendi i tij fetar, Kongregacioni i Zemrës së Shenjtë të Marisë, "u themelua për t'u kujdesur për të varfërit dhe për të refuzuar, duke përfshirë shtëpitë për vajzat e braktisura dhe jetimët".[16] Ishte një jetë e zymtë, e kursyer, duke kërkuar disiplinë të rreptë. Pavarësisht nga tragjedia e kësaj, duke u vendosur në jetimore mund të ketë qenë gjëja më e mirë për të ardhmen e Coco-s sepse aty mësoi të qepë. Në moshën tetëmbëdhjetë vjeçare, Chanel, shumë e vjetër për të qëndruar në Aubazine, shkoi të jetonte në një shtëpi konviktesh të vendosur për vajzat katolike në qytetin Moulins. [17]

Më vonë në jetën e saj, Chanel do ta rishikonte historinë e fëmijërisë së saj disi ndryshe; ajo shpesh përfshinte llogaritë më joshës, të cilat përgjithësisht ishin të pavërteta. Ajo tha se kur nëna e saj vdiq, babai i saj lundronte për në Amerikë për të kërkuar pasurinë e tij dhe ajo u dërgua për të jetuar me dy tezet. Ajo gjithashtu pohoi se kishte lindur një dekadë më vonë se 1883 dhe se nëna e saj kishte vdekur kur ajo ishte shumë më e vogël se 12.[18]Stampa:Better source

Jeta personale dhe karrieraRedakto

Aspiratat për një karrierë të skenësRedakto

Pasi mësoi artin e qepjes gjatë gjashtë viteve të saj në Aubazine, Chanel ishte në gjendje të gjente punë si rrobaqepëse. Kur nuk e mbylli gjilpërën e saj, ajo këndoi në një kabare të frekuentuar nga oficerët e kalorësisë. Chanel bëri debutimin e saj të skenës duke kënduar në një kafe-koncert (një vend argëtimi popullor i epokës) në një pavion Moulins, "La Rotonde". Ajo ishte ndër zonjat e tjera që u quajtën poseuse, interpretuesit që argëtuan turmën midis kthimit të yjeve. Paratë e fituara ishin ato që arritën të grumbulloheshin kur pllaka u kalua në mesin e audiencës në vlerësimin e performancës së tyre. Ishte në këtë kohë që Gabrielle mori emrin "Coco", ndoshta bazuar në dy këngë popullore me të cilat ajo u identifikuan, "Ko Ko Ri Ko" dhe "Qui qu'a vu Coco", ose ishte një aluzion për fjale franceze për gruan e mbajtur, cocotte.[19]

Në vitin 1906, Chanel ishte duke punuar në qytetin turistik spa të Vichy. Vichy mburret me një sasi të madhe të sallat e koncerteve, teatrove dhe kafeneve ku ajo shpresonte të arrinte sukses si interpretuese. Rinia e Chanel dhe sharmi fizik i saj impresionuan ata për të cilët ajo bëri audicionet, por zëri i saj i këngës ishte margjinal dhe ajo nuk arriti të gjejë punë në skenë.[20] E detyruar për të gjetur punë, ajo mori punën në "Grilën e Madhe", ku si femër d'eau ajo ishte njëra nga femrat, puna e së cilës ishte të shpërndante gota të ujit mineral të supozuar, për të cilin Vichy ishte i njohur. Kur përfundoi sezoni i Vichy, Chanel u kthye në Moulins, dhe ish-fanatizimi i saj "La Rotonde". Ajo tani e kuptoi se një karrierë serioze nuk ishte në të ardhmene saj.[21]

Balsan dhe CapelRedakto

 
Karikaturë e Chanel dhe Arthur "Boy" nga Sem, 1913

Në Moulins, Chanel u takua me oficerin e ri francez të kalorësisë dhe trashëgimtarin e pasur të tekstilit Étienne Balsan. Në moshën njëzet e tre vjeç, Chanel u bë mësuese e Balsanit, duke zëvendësuar kortizantin Émilienne d'Alençon si preferuarin e tij të ri.[22] Për tre vitet e ardhshme, ajo jetoi me të në kështjellën e tij Royallieu pranë Compiègne, një zonë e njohur për shtigjet e saj të pyllëzuara të kuajve dhe jetën e gjuetisë. Ishte një mënyrë jetese e vetë-kënaqësisë; Pasuria dhe koha e lirë e Balsanit lejoi kultivimin e një grupi shoqëror i cili argëtonte me argëtimin dhe kënaqësinë e orekseve njerëzore, me gjithë dekadencën shoqëruese të nënkuptuar; Balsan lavdëroi Chanel me bukuritë e "jetës së pasur" -diamonds, dresses dhe perlat Biografia Justine Picardie, në studimin e saj 2010 Coco Chanel: Legjenda dhe Jeta (Harper Collins), sugjeron se projektuesi i modës nipi, André Palasse, me sa duket i vetmi fëmijë i motrës së saj Julia-Berthe që kishte kryer vetëvrasje, ishte fëmija i Chanel nga Balsani.

Në vitin 1908, Chanel filloi një lidhje me një nga miqtë e Balsanit, kapiten Arthur Edward 'Boy' Capel.[23] Në vitet e mëvonshme, Chanel u kujtua për këtë kohë në jetën e saj: "Dy zotërinj po e përjashtonin trupin tim të nxehtë".[24] Capel, një anëtar i pasur i klasës së lartë Angleze, e akomodoi Chanel në një apartament në Paris dhe financoi dyqanet e saj të para. Thuhet se stili sartorial i Capel ndikoi në konceptimin e shikimit Chanel. Dizajni i shishes për Chanel Nr. 5 kishte dy origjina të mundshme, të dyja që i atribuohen ndjeshmërisë së sofistikuar të dizajnit të Capel. Besohet se Chanel përshtati linjat drejtkëndëshe të zbukuruara të shisheve të higjienës Charvet që ai mbante në çantën e tij lëkure të udhëtimit[25] ose ajo përshtatej me dizajnin e përdorimit të dekantatorit të uiskirave Capel; ajo aq shumë e admiroi se ajo donte ta riprodhonte atë në "xhamin e hollë, të shtrenjtë dhe delikat".[26] Çifti kaloi kohë së bashku në vendpushime të modës si Deauville, por përkundër shpresave të Chanel se ata do të vendoseshin së bashku, Capel nuk ishte kurrë besnik ndaj saj.[27] Çështja e tyre zgjati nëntë vjet. Edhe pasi Capel u martua me aristokraten angleze, Lady Diana Wyndham në vitin 1918, ai nuk u nda plotësisht me Chanel. Ai vdiq në një aksident me makinë më 21 dhjetor të vitit 1919.[28][29] Një memorial rrugor në vendin e aksidentit Capel thuhet se është autorizuar nga Chanel.[30] Njëzet e pesë vjet pas ngjarjes, Chanel, atëherë banuese në Zvicër, ia besoi shokut të saj, Paul Morand: "Vdekja e tij ishte një goditje e tmerrshme ndaj meje. Me humbjen e Capel, kam humbur gjithçka. Kjo që pasoi nuk ishte një jetë lumturie, më duhet ta them."[31]

 
Kapelë Chanel veshur nga Gabrielle Dorziat, Les Modes, Maj 1912

Chanel kishte filluar projektimin e kapelave duke jetuar me Balsanin, fillimisht si një devijim që u zhvillua në një ndërmarrje tregtare. Ajo u bë një kapelëshitëse e licencuar në vitin 1910 dhe hapi një butik në 21 rue Cambon, Paris, me emrin Chanel Modes.[32] Meqë në këtë vend ndodhej tashmë një biznes me veshje, Chanel shiti vetëm krijimet e saj të kapeleve në këtë adresë. Karriera e makinerisë së Chanel u lulëzua kur aktorja e teatrit Gabrielle Dorziat mbante kapelat e saj në shfaqjen e Fernand Nozière Bel Ami në vitin 1912. Më pas, Dorziat modelonte përsëri kapelet e Chanel në fotografi të botuara në Les Modes.

Deauville dhe BiarritzRedakto

Në vitin 1913, Chanel hapi një butik në Deauville, financuar nga Arthur Capel, ku paraqiti rroba luksoze të përshtatshme për kohë të lirë dhe sport. Modelet u ndërtuan nga pëlhura të thjeshta si triko, në atë kohë e përdorur kryesisht për të brendshmet e meshkujve. Vendndodhja ishte shumëe mirë, në qendër të qytetit në një rrugë në mode. Këtu Chanel shiti kapele, xhaketa, pulovra, dhe bluzë marinari. Chanel kishte mbështetjen e përkushtuar të dy anëtarëve të familjes, motrës së saj Antoinette dhe hallës së saj Adrienne, e cila ishte e së njëjtës moshë.[33] Adrienne dhe Antoinette u rekrutuan për të modeluar dizenjot e Chanel; në baza ditore të dyja bënë parada nëpër qytet dhe në bregdet, duke reklamuar krijimet Chanel.[34]

Chanel, ishte e vendosur për të rikrijuar suksesin që kishte gëzuar në Deauville, hapi një ndërmarrje në Biarritz në vitin 1915. Biarritz, i vendosur në Côte Basque, në afërsi të klientëve të pasur spanjollë, kishte statusin neutral gjatë Luftës së Parë Botërore, duke e lejuar atë të bëhej shesh lojërash për paratë dhe ata që u larguan nga vendet e tyre amtare nga armiqësitë.[35] Dyqani Biarritz nuk u instalua si një dyqan, por në një vilë përballë kazinosë. Pas një viti operacioni, biznesi u tregua aq fitimprurës saqë në vitin 1916 Chanel ishte në gjendje t'i rimbursojnte Capel investimin e tij origjinal. Ky ishte vendimi i saj i vetëm; ajo nuk u konsultua me Capel.[36] Ishte në Biarritz kur Chanel pati njohjen me një aristokrat të huaj, Duka i Madh Dmitri Pavlovich i Rusisë. Ata patën një marrëdhënie romantike dhe mbajtën një shoqëri të ngushtë për shumë vite më pas.[37] Deri në vitin 1919, Chanel u regjistrua si një couturière dhe themeloi maison de couture në 31 rue Cambon, Paris.

ReferimeRedakto

 1. ^ "Madamoiselle Chanel: The Perennially Fashionable". Chanel. Marrë më 13 tetor 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Horton, Ros; Simmons, Sally (2007). Women Who Changed the World. Quercus. fq. 103. ISBN 978-1-84724-026-2. Marrë më 8 mars 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Lisa Chaney (2011). Chanel: An Intimate Life. Penguin. fq. 211. ISBN 9780141972992. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Vaughan, p. xix
 5. ^ Kloth, Hans Michael; Kolbe, Corina (2008). Modelegende Chanel: Wie Coco fast den Krieg beendet hätte [Fashion legend Chanel: How Coco almost ended the war] (në gjermanisht). Hamburg: Spiegel Online.
 6. ^ Doerries, Reinhard (2009). Hitler's Intelligence Chief: Walter Schellenberg. New York: Enigma Books. fq. 165–166. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Vaughan, Hal. Sleeping With the Enemy, Coco Chanel's Secret War. Alfred A. Knopf, 2011: pp. 160–164
 8. ^ Chaney, Lisa (2011). Chanel: An Intimate Life. London: Fig Tree. fq. 14. ISBN 9781905490363. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b Picardie, Justine (5 shtator 2010). "The Secret Life of Coco Chanel" (në anglisht). Daily Telegraph. Marrë më 29 korrik 2014.
 10. ^ Charles-Roux, Edmonde (1981). Chanel and Her World. London: Weidenfeld and Nicolson. fq. 27. ISBN 978-0-297-78024-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Chaney, p. 16
 12. ^ Chaney, Lisa (2011). Chanel: An Intimate Life. London: Fig Tree. fq. 16. ISBN 9781905490363. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Chaney, Lisa (6 tet 2011). Chanel: An Intimate Life. Penguin UK. ISBN 9780141972992. Marrë më 20 maj 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Wilson, Frances (1 tet 2010). "Coco Chanel: The Legend and the Life by Justine Picardie: review". The Telegraph (në anglisht). Marrë më 20 maj 2015.
 15. ^ Chaney, Lisa (2011). Chanel: An Intimate Life. London: Fig Tree. fq. 18. ISBN 9781905490363. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Chaney, Lisa (2011). Chanel: An Intimate Life. London: Fig Tree. fq. 27. ISBN 9781905490363. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Vaughan 2011, f. 5.
 18. ^ Biog. "Coco Chanel". lifetimetv.co.uk. Lifetime TV. Marrë më 29 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Charles-Roux, Edmonde. Chanel and Her World, Hachette-Vendome, 1981: pp. 37–38
 20. ^ Charles-Roux, Edmonde (1981). Chanel and Her World. London: Weidenfeld and Nicolson. fq. 49. ISBN 978-0-297-78024-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Charles-Roux, Edmonde (1981). Chanel and Her World. London: Weidenfeld and Nicolson. fq. 52. ISBN 978-0-297-78024-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Charles-Roux, Edmonde (1981). Chanel and Her World. London: Weidenfeld and Nicolson. fq. 10. ISBN 978-0-297-78024-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Hirst, Gwendoline. "Chanel 1883–1971 (Part One)" (në anglisht). BA Fashion. Marrë më 8 mars 2011. At this time in 1909, at the age of 26, she became friendly with an Englishman Arthur Capel, nicknamed "Boy", who was one of Etienne [Balsan]'s friends…
 24. ^ Wallach, Janet. Chanel: Her style and her life. Nan A. Talese, 1998: p. 19
 25. ^ Bollon, Patrice (2002) (in French). Esprit d'époque: essai sur l'âme contemporaine et le conformisme naturel de nos sociétés. Le Seuil. p. 57. ISBN 978-2-02-013367-8. "L'adaptation d'un flacon d'eau de toilette pour hommes datant de l'avant-guerre du chemisier Charvet."
 26. ^ Mazzeo, Tilar J. The Secret of Chanel No. 5. HarperCollins, 2010: p. 103
 27. ^ Hirst, Gwendoline (22 shkurt 2001). "Chanel 1883–1971". BA Education. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2008. Marrë më 10 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ The Times, 24 December 1919, p. 10: "Captain Arthur Capel, who was killed in an automobile crash on Monday, is being buried today".
 29. ^ Cokayne, George Edward (1982). The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant. Vëll. X. Gloucester: A. Sutton. fq. 773 note (c). ISBN 0-904387-82-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Puget-sur-Argens Coco Chanel: le drame de sa vie au bord d'une route varoise" (në frëngjisht). varmatin.com. 3 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2009. Marrë më 8 mars 2011.
 31. ^ Vaughan 2011, f. 9.
 32. ^ Mackrell, Alice (2005). Art and Fahion. Sterling Publishing. fq. 133. ISBN 978-0-7134-8873-9. Marrë më 8 mars 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Charles-Roux, Edmonde (1981). Chanel and Her World. London: Weidenfeld and Nicolson. fq. 42. ISBN 978-0-297-78024-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Charles-Roux, Edmonde (1981). Chanel and Her World. London: Weidenfeld and Nicolson. fq. 107–108. ISBN 978-0-297-78024-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ Sabatini, Adelia (2010). "The House that Dreams Built". Glass Magazine (në anglisht) (2): 66–71. ISSN 2041-6318.
 36. ^ Charles-Roux, Edmonde (1981). Chanel and Her World. London: Weidenfeld and Nicolson. fq. 124–125. ISBN 978-0-297-78024-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Charles-Roux, Edmonde (1981). Chanel and Her World. London: Weidenfeld and Nicolson. fq. 166. ISBN 978-0-297-78024-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtmeRedakto

http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=7264027