Chanel

shtëpia franceze e modës

Chanel SA ( /ʃəˈnɛl/ , shqiptimi frëngjisht[ʃanɛl] ) është një kompani franceze private e zotëruar nga Alain Wertheimer dhe Gérard Wertheimer, nipërit e Pierre Wertheimer , i cili ishte një partner i hershëm i biznesit të "Couturière" Coco Chanel. Chanel SA është një shtëpi e modës së lartë që specializohet në <i>haute couture</i> dhe veshje, mallra luksoze dhe aksesorë të modës. [1] Në rininë e saj, Gabrielle Chanel fitoi nofkën Coco nga koha e saj si një chanteuse (këngëtare franceze). Si njëidzajner eiemodës, Coco Chanel kujdeset për shijen e grave për elegancën në veshje, me bluza dhe kostume, pantallona dhe vfustane dhe stoli ( gurë të çmuar dhe bizhuteri ) të një dizajni të thjeshtë, që zëvendësoi veshjet dhe aksesorët e tepruar, të kufizuar të modës së shekullit të 19-të. Markat e produkteve Chanel janë personalizuar nga modelet e modës dhe aktoret, përfshirë Ines de La Fressange , Catherine Deneuve , Carole Bouquet , Vanessa Paradis , Nicole Kidman , Anna Mouglalis , Audrey Tautou , Keira Knightley , Kristen Stewart dhe Marilyn Monroe . [2]

Shtëpia e Chanel është e njohur për "fustanin e vogël të ", parfumin nr.No. 5 de nel dhe kostum Chinanel. Përdorimi i trikove prej pëlhure nga Chanel solli veshje që ishin të rehatshme dhe të përballueshme. Chanel revolucionarizoi modën - modën e lartë (haute couture) dhe modën e përditshme (prêt-à-porter) - duke zëvendësuar siluetat të strukturuara, të bazuara në korse dhe trupore , me veshje që ishin funksionale dhe në të njëjtën kohë të hijshme për figurën e gruas .

Në vitet 1920, modelet me linja të drejta të dizanjit Chanel couture bënë të famshëm trupin me gjoks të "sheshtë", të cilat ishin të kundërta me modelet e figurës orë me rërë të arritur nga modelet e shekullit të 19-të - Belle Époque të Francës (rreth 1890- 1914) dhe epokën britanike Edwardiane (rreth 1901-1919). Chanel përdori ngjyra të lidhura tradicionalisht me maskulinitetin në Evropë, të tilla si gri dhe blu, për të treguar guximin e karakterit femëror. [3] [4] Rrobat e Shtëpisë së Chanel përbëheshin nga pëlhurë të bërë me tegela dhe zbukurime prej lëkure; ndërtimi me shtiza përforcon pëlhurën, dizajnin dhe përfundimin, duke prodhuar një veshje që ruan formën dhe funksionin e saj gjatë veshjes. Një shembull i teknikave të tilla të haute couture është kostumi prej leshi Chanel - një fund deri tek gjunjët dhe një xhaketë, të shkurtër dhe të zbukuruar me qëndisje të zezë dhe butona me ngjyrë ari. Aksesorët plotësues ishin këpucët e sheshta me dy ngjyra dhe stolitë, zakonisht një gjerdan me perla dhe një kuletë lëkure. [1] [3] [5]

HistoriRedakto

Epoka e Coco ChanelRedakto

Themelimi dhe njohja - 1909-1920s


Shtëpia e Chanel (Chanel SA) filloi në vitin 1909 kur Gabrielle Chanel hapi një dyqan për përpunimin e drurit në 160 Boulevard Malesherbes, në katin përdhés të banesës pariziane të biznesmenit socialist të tekstilit Étienne Balsan, i cili ishte i dashuri i saj. [1] Për shkak se banesa e Balsanit ishte gjithashtu një sallon për elitën franceze të gjuetisë dhe sportit, Chanel pati rastin të takonte të dashurat e tyre gjysmë-mondane, të cilat, si të tilla ishin gra të modës, tek të cilët burrat e pasur shfaqnin pasurinë e tyre - si rroba me zbukurime, bizhuteri dhe kapele.

 
Aktorja Gabrielle Dorziat duke veshur një kapelë me pendë të Chanel (1912)

Coco Chanel kështu mund t'u shiste atyre kapelet që ajo kishte bërë; ajo kështu fitonte të ardhura, pavarësisht nga sponsori i saj financiar, socialisti Balsan. Në rrjedhën e këtyre salloneve, Coco Chanel u shoqërua me Arthur 'Boy' Capel , një lojtar polo anglez dhe shok i Étienne Balsan; për zakon të klasës së lartë shoqërore , Chanel gjithashtu u bë e dashura e Boy Capel. Përkundër kësaj rrethane sociale, Boy Capel e perceptonte si biznesmene të lindur Coco Chanel dhe, në vitin 1910, financoi dyqanin e saj të parë të pavarur, Chanel Modes , në 21 rue Cambon të Parisit. Për shkak se ai vend tashmë kishte një dyqan veshjesh, konkurrenca e kufizonte Chanel për të shitur vetëm veshje të zakonshme, jo couture. Dy vjet më vonë, në vitin 1913, dyqanet Deyuville dhe Biarritz Couture të Coco Chanel ofruan për shitje rroba sportive për gratë, dizajni praktik i të cilit i lejonte personit që të bënte sport. [1] [3]

Në vitin 1923, për të shpjeguar suksesin e rrobave të saj, Coco Chanel tha për revistën Harper's Bazaar se " thjeshtësia është çelësi i elegancës së vërtetë". [1] [6]

 
Një kostum klasik Chanel, 1965

Epoka pas CocoRedakto

 
Chanel couture nga Lagerfeld: koleksioni Vjeshtë-Dimër 2011-2012

Në vitin 1981, Chanel lançoi Antaeus, një eau de toilette për burrat. Në vitin 1983 Karl Lagerfeld mori përsipër projektin kryesor për Chanel. Ashtu si Chanel, ai shikoi në të kaluarën si frymëzim për dizanjet e tij. Ai inkorporoi pëlhurat Chanel dhe detaje të tilla si zbukurime të arta, dhe zinxhirë. Lagerfeld mbajti atë që ishte simboli për Chanel por gjithashtu ndihmoi në sjelljen e markës në të sotmen.

Në 1994, Chanel kishte një fitim neto të barabartë me € 67 milion në shitjen e € 570 milion në rroba të gatshme dhe ishte shtëpia më fitimprurëse e modës franceze.

Në 2018, Chanel njoftoi se do të lëvizte selinë e saj globale në Londër.

Në dhjetor 2018, Chanel njoftoi se do të ndalonte lëkurat e leshta dhe ekzotike nga koleksionet e saj.

Identiteti i korporatësRedakto

LogojaRedakto

Logoja e Chanel përbëhet nga dy shkronja të kundërta, dy C të kundërta, njëra majtas, njëra djathtas. Logoja i është dhënë Chanel nga Château de Crémat, Nice, dhe nuk është regjistruar si markë tregtare derisa u krijuan dyqanet e para Chanel. Së bashku me krijuesit e tjerë, Chanel është një objektiv i falsifikuesve. Një çantë klasike autentike Chanel shitet rreth US $4,150, ndërsa një falsifikim zakonisht kushton rreth 200 dollarë amerikanë. Duke filluar nga vitet 1990, të gjitha çantat origjinale Chanel ishin të pakta.

EtiketaRedakto

GaleriRedakto

 
Le nez de Chanel : parfumeri Ernest Beaux (1881-1961) krijoi Nr. 5 de Chanel në vitin 1921.
 
Chanel prezantoi parfumin nr. 5 në treg në 1922; Ernest Beaux krijoi atë në vitin 1921.

Makiazh dhe kujdesi për lëkurënRedakto

Kozmetiket janë produkti më i gjendshëm i Chanel, me sportelet në dyqane në mbarë botën, përfshirë Harrods , Galeries Lafayette , Bergdorf Goodman , Bay Hudson dhe David Jones , Wojooh , John Lewis, Debenhams, Boots si dhe dyqanet e saj të bukurisë.

Linjat e produkteve

- Hydra Beauty

- Le Blanc

- Le Lift

- Sublimage

- Blue Serum

- La Solution 10 de Chanel

ShfaqjetRedakto

Në Javën e Modës në Paris, Chanel paraqiti linjën e Pranverës 2016 në një pistë të modeluar si aeroport.

GaleriRedakto

Modele ChanelRedakto

Modele Shtetësia
Marie-Hélène Arnaud   France
Ines de la Fressange   France
Lily Rose Depp   France
Sigrid Agren   France
Baptiste Giabiconi   France
Naomi Campbell   United Kingdom
Freja Beha Erichsen   Denmark
Saskia de Brauw   Netherlands
Claudia Schiffer   Germany
Liu Wen   China
Song Qian   China
Mengyao Xi   China
Abbey Lee Kershaw   Australia
Sasha Pivovarova   Russia
Heidi Mount   United States
Micaela Cardenas   United States
Magda Laguinge   Argentina
Linda Evangelista   Canada
Anja Rubik   Poland
Kasia Struss   Poland
Natasha Poly   Russia
Bianca Balti   Italy
Chiharu Okunugi   Japan
Soo Joo Park   South Korea
Jennie Kim   South Korea
Toni Garrn   Germany
Joan Smalls   Puerto Rico
Kati Nescher   Germany
Lindsay Ellingson   United States
Vlada Roslyakova   Russia
Coco Rocha   Canada
Christy Turlington   United States
Lindsey Wixson   United States
Angela Lindvall   United States
Gemma Ward   Australia
Lara Stone   Netherlands
Stella Tennant   United Kingdom
Cara Delevingne   United Kingdom
Kristen Stewart   SHBA

Shiko gjithashtuRedakto

  • Chanel portal
  • Belle Époque
  • Koleksioni Chanel i gatshëm për veshin
  • Kostum Pink Chanel e Jacqueline Bouvier Kennedy

ReferimeRedakto

  1. ^ a b c d e "Chanel". Fashion Model Directory. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2010. Marrë më 19 qershor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "directory" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "directory" defined multiple times with different content
  2. ^ Laube, Mindy (7 maj 2008). "Chanel's new face: Audrey Tautou". The Age. Australia. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c Martin, Richard (1995). Contemporary fashion. London: St. James Press. fq. 750. ISBN 1-55862-173-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Kostum ", fq. 52, Librat e dëshmitarëve okularë .
  5. ^ "Chanel S.A". Funding Universe. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2008. Marrë më 19 qershor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "BUSINESS ABROAD: King of Perfume". Time. 14 shtator 1953. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2010. Marrë më 28 prill 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linke të jashtmeRedakto