Cut Copy (ndonjëherë e stilizuar si Cut/Copy) është një grup synth-pop australian i formuar në vitin 2001 nga DJ Dan Whitford (vokal, tastierë dhe kitarë). Fillimisht një projekt i inçizuar në shtëpi, grupi tani gjithashtu përfshin Tim Hoey (kitarë), Ben Browning (bas kitarë), dhe Mitchell Scott (bateri). Grupi ka lansuar pesë studio albume dhe disa EP dhe singles. Cut Copy arritën sukses madhor në vitin 2008 me albumin e tyre të dytë In Ghost Colours. Disa nga këngët e tyre më të njohura janë "Lights & Music", "Hearts on Fire" dhe "Take Me Over".

Cut Copy
Cut Copy (45668059095).jpg
Cut Copy duke performuar në Falls Festival në Byron Bay, Australi 2018
Informacione
PrejardhjaMelburn, Victoria, Australi
ZhanriSynthpop, indietronica, dance-punk, new wave
LabelModular, Island
Vite aktiv2001 - prezentë
Anëtarët
Dan Whitford
Tim Hoey
Mitchell Scott
Ben Browning
Ish-anëtarët
Bennett Foddy
Webfaqja
www.cutcopy.net

AnëtarëtRedakto

Anëtarët aktualëRedakto

  • Dan Whitford – vokal, tastierë, kitarë (2001–prezent)
  • Tim Hoey – kitarë, sampler (2003–prezent)
  • Mitchell Scott – bateri (2003–prezent)
  • Ben Browning – bas kitarë (2010–prezent)

Anëtarët e mëparshëmRedakto

  • Bennett Foddy – bas, sint (2001–2004)

Studio albumetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto