Darka e Fundit sipas fese se krishtere është darka e fundit që Jezu Krishti kishte shtruar për rrethin e tij të ngushtë te apostujve.

Darka e fundit nga Leonardo da Vinçit

Kësaj darke i kanë kushtuar vëmendje jo vetem besimtarët por edhe artistë dhe shkencëtarë të fushave të ndryshme. Kështu Leonardo da Vinçi në vitin 1498 pikturoi në bazë të dhënave që kishte pikturën e tij të njohur me të njëjtin emër e që ruhet në "Santa Maria delle Grazie" në Milano.

Kjo pikturë është edhe një temë kryesore te filmi '' The Da Vinci Code.''

Pse Da Vinci realizoi kete pikture?Redakto

Leonardo da Vinci punonte per Ludovico Sforza, Duka i Milanos, (1482-99). Duka i kerkoi atij te paraqiste nje pikture religjioze te Krishtit ne 'Darken e fundit' perpara kryqezimit.

Informacione mbi pikturenRedakto

Permasat e saj jane 460 x 880 cm (15 x 29 feet). Origjinalja ndodhet ne Konventen e Santa Maria delle Grazie, ku ze nje siperfaqe te konsiderueshme murale. Me shkeputje me ore te gjata, dhe punime disa minuteshe mbi pikturen, Leonardos iu deshen plot 3 vite per ta perfunduar. Thuhet se zgjati kaq shume , per shkak te perdorimit te pasqyrave ne realizimin e saj. Leonardi perdori pasqyrat per ti paraqitur apostujt dhe Krishtin ne nje vend dhe ne nje menyre manipuluese , irreale. Kete e beri sepse Leonardo besonte se Krishti nuk ekzistonte vertete, dhe per te mbrojtur veten nga Kisha Katolike, ai i fshehu besimet ne pikture.

Darka e fundit eshte kaq e njohur, per vete faktin se Leonardo i paraqet apostujt dhe vete Krishtin ne format humane, pa asnje elemet fetar ose mistik.

ApostujtRedakto

Nga e majta ne te djathte ne prespektiven e veshtruesit apostujt jane:

  • Bartolomeu, Xhejmsi i Vogel(Jakob) dhe Andreu formojne nje treshe.
  • Juda, Piteri dhe Xhoni/Maria Magdalena formojne treshen tjeter . Juda, ka ne dore nje thes/qese te bardhe. Johni ka pamje femerore, shkak qe Dan Brown (autor i Kodi i Da Vincit) e quan ate Maria Magdalena , gruaja qe kishte nje marredhenie sprituale me Jezuin, e cila edhe e vajoi ate.
  • Krishti ne mes.
  • Thomasi, Xhejmsi i Madh, vellai i supozuar i Krishtit dhe Filipi . Filipi duket sikur po kerkon pergjigje.
  • Matheu, Tadeu dhe Simoni jane grupi i fundit i tresheve.

MisteriRedakto

Portretizimi i vetvetesRedakto

Edhe pse disa dijetarë të kohës kishin dyshuar gjithmonë se piktori toskan kishte portretizuar vetveten në një nga pikturat e tij, ashtu si kishin bërë para tij Andrea Mantegna dhe Benozzo Gozzoli dhe ndoshta në kohën e vet edhe Mikelanxhelo, deri më tani askush nuk kishte identifikuar piktura ose afreske ku kjo gjë të vërtetohej edhe për Leonardon.

Por specialisti i arteve, Ross King, sugjeron se piktori i ‘Mona Lisa’ i ka dhënë karakteristikat e tij fizike dy apostujve që gjenden në pikturën e famshme ‘Darka e Fundit’, dhe pikërisht dishepujve Thomas dhe Jakobi i Vogël.

Vendosja ne tavolineRedakto

Leonardo i ka vendosur apostujt ne njeren ane te tryezes, si ne tryezen e spikerit. Eshte nje vendosje e kujdesshme sikur dikush t'u kete thene: "Hej, burra, le te mblidhemi e te dalim ne fotografi si shoke qe jemi. Nje foto te fundit para se te largohet Zoti." Por sigurisht, nga leximi i pershkrimit biblik kuptohet se ata nuk ishin te ulur ashtu. Nje tipar tjeter interesant i piktures Darka e Fundit eshte se Leonardo ka pikturuar nje zbukurim te shekullit te pesembedhjete ne murin prapa. Kjo ne menyre te dukeshme reflekton kohen e Leonardos dhe jo te shekullit te pare. Dhe nese vezhgon me kujdes do te vesh re se ne pikturen e Leonardos perjashta eshte drite. Por sipas pershkrimit biblik, Darka e Fundit eshte ngrene ne fakt ne mbremje dhe ndoshta naten vone.

Momenti

Thika- majtas shikohet nje dore qe mban nje thike, por trupi dhe personi nuk dallohen. Ne pamje te pare mund te jete e Judes por ne fakt eshte e Xhonit/Maria Magdalenes.

V- Shkornja V, simbol i feminitetit formohes mes Krishtit dhe Xhonit, gje qe na ben te mendojme se ne fakt aty ndodhet Magdalena.

Lidhje të jashtmeRedakto  1. ^ http://www.jaydax.co.uk/lastsupper/lastsupper.htm
  2. ^ http://arthistory.about.com/cs/leonardo/a/last_supper.htm
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2012. Marrë më 24 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)