David Lynch

regjisor filmash dhe artist amerikan

David Lynch lindi më 20 janar 1946Missoula, Montana, ShBA. Është regjisor dhe aktor amerikan.

David Lynch
David Lynch (1990).jpg
David Lynch në ndarjen e 42- të ë çmimeve Emmy, në vitin 1990
Informacione personale
Ditëlindja 20 janar 1946
Vendlindja Missoula, Montana, SHBA
Bashkëshort(ja) Peggy Lentz (1967–1974)
Mary Fisk (1977–1987)
Mary Sweeney (2006)
Emily Stofle (2009– )
Kombësia amerikan

BiografiaRedakto

Jeta e hershmeRedakto

FilmografiaRedakto

RegjisorRedakto

AktorRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: David Lynch – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale