Delina Ibrahimaj (lindur më 23 dhjetor 1983) është një politikane shqiptare që aktualisht shërben si Ministre e Financave dhe Ekonomisëkabinetin e kryeministrit Edi Rama që nga shtatori 2021. [1]

Delina Ibrahimaj
Ministre e Financës dhe Ekonomisë
Titullar
Në detyrë
18 shtator 2021 (2021-09-18)
PresidentiIlir Meta
KryeministriEdi Rama
Paraprirë ngaAnila Denaj
Të dhëna vetjake
U lind më (1983-12-23) 23 dhjetor 1983 (40 vjeç)
Tiranë, Shqipëri
Partia politikePartia Socialiste
ArsimimiUniversiti i Romës Tor Vergata
ShkollimiUniversiteti Bocconi
ProfesioniPolitician
Nënshkrimi

Jeta e hershme

Redakto

Delina Ibrahimaj ka lindur më 23 dhjetor 1983 në Tiranë, Shqipëri . Ajo ka studiuar në Itali në Universitetin e Romës Tor Vergata dhe Universitetin Luigi Bocconi për Financë dhe Menaxhim Ekonomik . [2]

Karriera politike

Redakto

Nga viti 2005 deri në vitin 2007, ajo ka qenë menaxhere e Shoqatës Shqiptare të Shpërndarjes. [3] Në vitet 2007–2010 ka kryer detyrën e drejtoreshës së përgjithshme në Shpërndarje Urbane.

Në vitet 2011–2015, ajo punoi si ekonomisteBankën e Shqipërisë [4] dhe shërbeu si Zyrtare e Lartë Financiare në Bordin e Tirana Express. Në vitin 2016 rezulton anëtare e Këshillit të Statistikave, INSTAT, [5] dhe në vitin 2017 anëtare e Bordit Drejtues [6] të FED invest dhe anëtare e Institutit të Sigurimeve Shoqërore .

Në vitin 2019, ajo ka shërbyer si Drejtoreshë e Përgjithshme e Tatimeve . [7] Më 2 shtator 2021, ajo u emërua ministre e Financave dhe Ekonomisë [8] nga kryeministri Edi Rama në kabinetin e ri Rama III, pasi ish- ministrja e Financave Anila Denaj u pezullua nga detyra. [9]

Referime

Redakto
  1. ^ RTV, Scan (2021-09-02). "Profil/ Kush është Delina Ibrahimaj, Ministrja e re e Financave? Nga shkollimi në 'Bocconi' te drejtimi i Tatimeve". SCAN. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2023. Marrë më 2021-09-21.
  2. ^ "Delina Ibrahimaj nga Kryeministria emërohet në krye të INSTAT". fax.al. Marrë më 2021-09-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ibrahimaj: Bizneset me shkelje mbyllen 30 ditë! Kontrolle selektive? Nuk ka ca të nënës e ca të njerkës - Shqiptarja.com". shqiptarja.com. Marrë më 2021-09-21.
  4. ^ "Drejtore e re e Tatimeve- Delina Ibrahimaj; cila është?!". Veritas. 2019-07-15. Marrë më 2021-09-21.
  5. ^ develop.al (2019-07-15). "Delina Ibrahimaj e INSTAT merr në drejtim Tatimet". Real Story (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-09-21.
  6. ^ "Ish-koordinatore në Kryeministri, kush është drejtoresha e re e Tatimeve". politiko.al. Marrë më 2021-09-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Delina Ibrahimaj, Drejtor i Përgjithshëm i DPT-së". www.tatime.gov.al. Marrë më 2021-09-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "FOTO/ Nga Ibrahimaj te Muzhaqi, Krifca dhe Bilali, fytyrat e reja të kabinetit Rama". Abc News. 2021-09-02. Marrë më 2021-09-21.
  9. ^ "Nga drejtoreshë tatimesh në ministre/ Delina Ibrahimi merr postin e Anila Denaj, emërohet në krye të Financave dhe Ekonomisë". top-channel.tv (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-09-21.