Demi Moore

aktore amerikane

Demi Moore (sqt: Demi Mur, emri i lindjes: Demi Guynes) lindi më 11 nëntor 1962 në Roswell, New Mexico. Ajo është aktore amerikane me prejardhje të përzier: franceze, angleze dhe indiane (Cherokee - Native American).

Demi Moore
U lind në11 nëntor 1962
Roswell, New Mexico, SHBA
Kombësiaamerikane, franceze, angleze, indiane
TitulliMoore në vitin 2010, në Gala Time 100
Demi Moore (2010)

Ka qenë e martuar 3 herë: Freddy Moore (1979–1985), Bruce Willis (1987–2000) dhe Ashton Kutcher (2005–prezent).

Filmografia Redakto

Film Redakto

Viti Titulli Roli Shënime
1981 It's Not A Rumor - The Nu Kats Rock Temptress MTV Video
1982 Choices Corri
1982 General Hospital Jackie Templeton
1982 Parasite Patricia Welles
1983 Young Doctors in Love New Intern
1984 No Small Affair Laura Victor
Blame It on Rio Nicole 'Nikki' Hollis
1985 St. Elmo's Fire Jules
1986 Wisdom Karen Simmons
One Crazy Summer Cassandra Eldridge
About Last Night... Debbie
1988 The Seventh Sign Abby Quinn
1989 We're No Angels Molly
1990 Ghost Molly Jensen
1991 The Butcher's Wife Marina Lemke
Mortal Thoughts Cynthia Kellogg
Master Ninja Holly Trumbull
Nothing But Trouble Diane Lightson
1992 A Few Good Men LCDR JoAnne Galloway
1993 Indecent Proposal Diana Murphy
1994 Disclosure Meredith Johnson
1995 Now and Then Samantha
The Scarlet Letter Hester Prynne
1996 Beavis and Butt-Head Do America Dallas Grimes (zë)
Striptease Erin Grant
The Hunchback of Notre Dame Esmeralda (zë)
The Juror Annie Laird
1997 Deconstructing Harry Helen/Harry's Character
G.I. Jane LT Jordan O'Neil
Destination Anywhere Jenny
2000 Passion of Mind Martha Marie/'Marty' Talridge
2002 The Hunchback of Notre Dame II Esmeralda (zë)
2003 Charlie's Angels: Full Throttle Madison Lee
2006 Half Light Rachel Carlson
Bobby Virginia Fallon
2007 Flawless Laura Quinn
Mr. Brooks Detective Tracy Atwood
2009 Bunraku Alexandra po del në premier
Happy Tears Laura po del në premier en / Harry's Character
2000 Passion of Mind Martha Marie / 'Marty' Talridge
2002 The Hunchback of Notre Dame II Esmeralda (voice) Direct-to-video
2003 Charlie's Angels: Full Throttle Madison Lee
2006 Half Light Rachel Carlson
2006 Bobby Virginia Fallon
2007 Mr. Brooks Detective Tracy Atwood
2008 Flawless Laura Quinn
2010 Happy Tears Laura
2010 The Joneses Kate Jones
2010 Bunraku Alexandra
2011 Margin Call Sarah Robertson
2011 Another Happy Day Patty
2012 LOL Anne
2013 Very Good Girls Kate Post-production

Televizion Redakto

Çmime dhe nominime Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

External links Redakto

  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.