Devin Garret Townsend (i lindur më 5 maj 1972) është muzikant dhe producent kanadez. Ai ishte themeluesi, këngëshkruesi, vokalisti dhe kitaristi në extreme metal bendin Strapping Young Lad nga viti 1994 deri në vitin 2007 dhe ka karrierë të gjerë si solo artist.

Devin Townsend
Të dhëna
Emri i lindjesDevin Garret Townsend
U lind (1972-05-05) 5 maj, 1972 (51 vjeç)
PrejardhjaNew Westminster, British Columbia, Kanadë
ZhanretProgressive metal, ambient, extreme metal, industrial metal
PunaMuzikant, producent
VeglatKitarë, vokal, bass, tastierë, banjo
Vitet aktive1993 - prezent
Shtëpitë diskografikeHevyDevy Records, InsideOut Music
BashkëpunimetStrapping Young Lad, Steve Vai, Punky Brüster, IR8, Front Line Assembly, Grey Skies, Caustic Thought, Noisescapes, Ayreon, The Wildhearts
Faqja zyrtarewww.hevydevy.com

Diskografia Redakto

Solo albumet Redakto

Me Strapping Young Lad Redakto

Lidhje të jashtme Redakto