Dorothy Hansine Andersen

mjeke amerikane

Dorothy Hansine Andersen (15 Maj 1901 – 3 Mars 1963) ishte mjekja amerikane e cila ishte personi i parë që identifikoi fibrozën cistike dhe mjekja e parë amerikane që e përshkroi sëmundjen.[1][2]

Dorothy Hansine Andersen
Dorothy Hansine Andersen.jpg
Lindi më 15 Maj, 1901
Vendlindja Asheville, North Carolina
Vdiq më Mars 3, 1963 (61 vjeç)
Vendvdekja New York City
Arsimimi Mount Holyoke College
Johns Hopkins University
Profesioni Mjeke
E njohur për  identifikimin e fibrozës cistike
Çmime E. Mead Johnson Award (1939)

E lindur në Asheville, North Carolina, ajo e ka marrë diplomën B.A. nga Kolegji Mount Holyoke në vitin 1922, dhe titullin të M.D. në Shkollën e Mjekësisë Johns Hopkins në vitin 1926. Ajo dha mësim në Universitetin Rochester para se të bashkohej me fakultetin e Mjekëve dhe Kirurgëve të Kolegjit Columbia, duke punuar në Spitalin e Foshnjave, në Qendrën Mjekësore Columbia-Presbyterian, Nju Jork. Ajo zhvilloi një test diagnostik të fibrozës cistike[3] në vitin 1940, dhe gjithashtu ka kontribuar në aftësimin kirurgëve të zemrës në studimin e të ushqyerit.[4][5]

Andersen, vdiq nga kanceri i mushkërive në 3 Mars 1963 në Qytetin e Nju Jorkut.[6]

Ajo u pranua në Sallën Kombëtare të Grave të Famshme në vitin 2002 për punën e saj shkencore.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Alumnae Featured in the Exhibit". Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 shtator 2006. Marrë më 18 korrik 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ National Women's Hall of Fame
  3. ^ Andersen, D.H. (1938). "Cyst leiesic fibrosis of the pancreas and its relation to celiac disease". Am J Dis Child. 56: 344–399. doi:10.1001/archpedi.1938.01980140114013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Columbia biography". Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 qershor 2010. Marrë më 18 korrik 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Mount Holyoke biography". Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 nëntor 2005. Marrë më 18 korrik 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Machol, Libby (1993). Notable American Women: The Modern Period : a Biographical Dictionary, Volume 4. Cambridge, Mass [u.a.]: Belknap Press of Harvard Univ. Press. fq. 18–19. ISBN 9780674627338. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto