Adam Dyment i lindur më 27 gusht të vitit 1982, i njohur më shumë me emrin e tij të skenës Duke Dumont, është një DJ dhe producent britanik. Ai është veçanërisht i njohur për këngën e tij Need U (100%) me A*M*E. Ai menaxhon etiketën Blasé Boys Club dhe e përdor atë si një alias për prodhim.[1] Ai ka remiksuar një numër të madh të këngëve, duke përfshirë edhe disa të cilat kanë qenë të klasifikuar në nivel të lartë në Mbretërinë e Bashkuar. Në vitin 2014 është emëruar nga Grammy Award me çmimin Best Dance Recording në përvjetorin e 56-të të Grammy Award.[2]

Adam George Dyment
Gjithashtu të njohur siBlasé Boys Club dhe Duke Dumont
Data e lindjes (1982-08-27) 27 Gusht 1982 (39 vjeç) Harrow, Angli, Britani
ZhanretHouse,UK garage
ProfesionetDJ, Muzikantë, Producent
Vitet aktive2007-present
Shtëpitë diskografikeTurbo Recording, Blasé Boys Club, Dubsided
Faqja e internetitwww.dukedumont.com

KarrieraRedakto

2007-2011: FillimiRedakto

Karriera e tij është lëshuar nga Switch (i cili ishte producent edhe për Beyoncé, M.I.A. , Santigold), dhe është bërë i njohur duke remiksuar këngë të njohura, veçanërisht këngë të tilla si The Fear de Lily Allen, Two Doors Down de Mystery Jets dhe Daniel de Bat For Lashes.

Në mars të vitit 2007 ai nxjerr EP e parë, 'Regality EP', për Turbo Recordings e cila u përcjell në gusht të vitit 2008 nga The Dominion Dubs EP në Dubsided. Duke ka miksuar përpilimin e albumit 'FabricLive.51' (2010) për klubin londinezë Fabric.

Në vitin 2011 ai transferohet jashtë Londrës, në një krahinë të quajtur Hertfordshire (ku studioja e tij mbikëqyrte një pyll), për tu lidhur në një material origjinal.[3]

2012- Ditëve të sotmeRedakto

Në vitin 2012, Duke nxorri dy EP nën etiketën Tiga's Turbo Recording, For Club Only Vol. 1 & Vol. 2, të cilat janë transmetuar nga Annie Mac dhe Fearne Cotton në BBC Radio 1,[4] dhe nga Trevor Nelson në BBC Radio 1Xtra. Të njejtin vit, ai ka remiksuar Your Drums, Your LoveAluna George dhe The KeepersSantigold.

Më 31 mars 2013, Duke nxorri titullin Need U (100%). Titulli presantonte zërin e këngëtarit dhe kompositorit me origjin të Sierra Leone A*M*E. Titulli arriti në krye të UK Single Chart, dhe gjithashtu ishte i radhitur në Belgjikë dhe në Holandë. Klipi zyrtarë i drejtuar nga Ian Robertson që kishte më shumë se 17 milion shikime në Youtube.[5]

Më 1 korrik të vitit 2013, është lëshuar titulli i ri Pitchfork [6]> nga Duke Dumont, me zërin e MNEK.

6 dhjetor të vitit 2013 Annie Mac shfaq premierën këgën zyrtare të Duke Dumont të titulluar 'I Got U' të shfaqur nga Jax Jones. Titulli i tij u lirua si i titulli i dytë nga albumi i tij i ardhshëm debutues në vitin 2014..[7] Titulli 'I Got U' ka arritur kulmin me pozitën numër 1 në Official U.K. Singles Chart..[8] Kënga paraqitet nga Jax Jones nga mostrat e këngës 'My Love Is Your Love'. Gjithashtu këngëtarja Kelli-Leigh këndon në këngën e Duka Dumont,,[9] edhe pse Dumont ishte i frymëzuar nga regjistrimi origjinal i këngës nga Whitney Houston.

DiskografiaRedakto

MiksimeRedakto

Titulli i albumit Detajet e albumit
Regality EP
 • Lëshuar: 18 korrik 2007[10]
 • Etiketa: Turbo Recordings
 • Formats: Digital download
The Dominion Dubs EP
 • Lëshuar: 1 gusht 2008[11]
 • Etiketa: Dubsided
 • Formats: Digital download
For Club Play Only Pt. 1
 • Lëshuar: 21 maj 2012[12]
 • Etiketa: Turbo Recordings
 • Formats: Digital download
For Club Play Only Pt. 2
 • Lëshuar: 17 shtator 2012[13]
 • Etiketa: Turbo Recordings
 • Formats: Digital download
For Club Play Only Pt. 3
 • Lëshuar: 28 korrik 2014
 • Etiketa: Turbo Recordings
 • Formats: Digital download

TitujRedakto

Viti Titulli Më të vlerësurat Çertifikatat Albumi
UK
[14]
AUS
[15]
DAN
[16]
FRA
[17]
GER
[18]
IRL
[19]
HOL
[20]
ZELR
[21]
SKO
[22]
US[23]
2013 "Need U (100%)"
(shfaqur A*M*E)
1 40 31 43 27 20 1 1 TBA
2014 "I Got U"
(shfaqur Jax Jones)
1 17 36 35 22 1 47 29 2 1
"Won't Look Back" 2 37 180 36 3 48

RemikseRedakto

Titulli Viti Artisti
"Yes Yes Y'all" 2006 Mekon
"We Run This" 2006 Missy Elliott
"The Deacon" 2008 Idiotproof
"Run It" 2008 EPMD
"Bathroom Gurgle" 2008 Late of the Pier
"Off Da Hook" 2008 Jesse Garcia
"Daniel" 2009 Bat for Lashes
"The Fear" 2009 Lily Allen
"Because of You" 2009 Skunk Anansie
"Epicentro" 2010 Babe Terror
"The Drop" 2010 LA Riots
"The Drop" 2010 LA Riots
"Dollar Sign" 2011 Gucci Mane
"Two Doors Down" 2011 Mystery Jets
"Elephant & Castle" 2011 Yes Wizard
"Party's Over Los Angeles" 2011 ZZT
"Everything Goes My Way" (Jesse Rose & Duke Dumont Re-Dub) 2012 Metronomy
"Black Sands" 2012 Bonobo
"When I See You Again" 2012 Canyons
"Smell the Vibe" 2012 Beardyman
"Keep It 1000" 2012 Sinden
"The Keepers" (Duke Dumont's Pour Hommes Remix) 2012 Santigold
"The Keepers" (Duke Dumont's Pour Femmes Remix) 2012 Santigold
"Your Drums, Your Love" 2012 AlunaGeorge
"Falling" 2013 Haim
"Here" (si Blasé Boys Club) 2013 Syron
"Need U (100%)" (si Blasé Boys Club) 2013 Duke Dumont
"Hold On" (si Blasé Boys Club) 2013 Duke Dumont
"Dim All the Lights" 2013 Donna Summer
"Love Sublime" 2014 Tensnake shfaqur nga Nile Rodgers dhe Fiora

ReferencesRedakto

 1. ^ "London's Duke Dumont on moving beyond remixes..." (në anglisht). FACT Mag. 1 prill 2013. Marrë më 6 shtator 2014.
 2. ^ "56th Annual GRAMMY Awards Nominees". Grammy.org. Marrë më 6 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Gwinnet, Mark. "Spotlight On ... Duke Dumont" (në anglisht). The Sun. Marrë më 6 shtator 2014.
 4. ^ Mac, Annie. "Music Played 16/11/2012". Marrë më 6 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Duke Dumont feat A*M*E – Need U (100%) (Official Video) – YouTube". YouTube. 22 shkurt 2013. Marrë më 6 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Fitzmaurice, Larry. "Duke Dumont "Hold On" [ft. MNEK]". Pitchfork (në anglisht). Pitchfork Media. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2014. Marrë më 6 shtator 2014.
 7. ^ "Duke Dumont feat. Jax Jones – I Got U (Annie Mac Special Delivery Radio Rip)". YouTube. 6 dhjetor 2013. Marrë më 6 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Duke Dumont tops Official UK Singles Chart with 'I Got U'" (në anglisht). Marrë më 6 shtator 2014.
 9. ^ "BBC Radio 1 – Fearne Cotton, Duke Dumont in the Live Lounge". Bbc.co.uk. 18 mars 2014. Marrë më 28 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ iTunes – Music – Regality – EP by Duke Dumont
 11. ^ iTunes – Music – The Dominion Dubs – EP by Duke Dumont
 12. ^ For Club Play Only Pt.1 (Turbo Recordings) :: Beatport
 13. ^ "For Club Play Only Pt.2 (Turbo Recordings) :: Beatport" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2014. Marrë më 19 shtator 2014.
 14. ^ "Duke Dumont > UK Charts" (në anglisht). officialcharts.com/ Official Charts Company. Marrë më 6 shtator 2014.
 15. ^ Hung, Steffen. "Discography Duke Dumont". Australian Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung). Marrë më 6 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Hung, Steffen. "Discography Duke Dumont". Danish Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung). Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2013. Marrë më 6 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Hung, Steffen. "Discographie Duke Dumont". French Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung). Marrë më 6 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Hung, Steffen. "Discographie Duke Dumont". German Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung). Marrë më 6 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Peak positions for Ireland:
 20. ^ Hung, Steffen. "Discografie Duke Dumont". Dutch Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung). Marrë më 6 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Hung, Steffen. "Discography Duke Dumont". New Zealand Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung). Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2016. Marrë më 6 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Peak positions for singles in Scotland:
 23. ^ "Duke Dumont – Chart History: Hot Dance Club Songs". Billboard (magazine). Prometheus Global Media. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2016. Marrë më 29 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Certified Awards". British Phonographic Industry. Arkivuar nga origjinali (To access, enter the search parameter "Duke Dumont" and select "Search by: Artist") më 1 gusht 2017. Marrë më 6 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "ARIA Charts – Accreditations – 2013 Singles" (në anglisht). Australian Recording Industry Association. Marrë më 6 shtator 2014.
 26. ^ "ARIA Charts – Accreditations – 2014 Singles" (në anglisht). Australian Recording Industry Association. Marrë më 6 shtator 2014.
 27. ^ "Certificazioni". Federation of the Italian Music Industry. Arkivuar nga origjinali (Select Online in the field Scegli la sezione. Select Week -- and Year ----. Enter Duke Dumont in the field Artista. Click Avvia la ricerca) më 6 tetor 2014. Marrë më 6 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Burime të jashtmeRedakto