Ekaterine Gabashvili

shkrimtare gjeorgjiane

Ekaterina Gabashvili ( gjeorgjisht: ეკატერინე გაბაშვილი ) née Tarkhnishvili (თარხნიშვილი) (16 qershor 1851 - 7 gusht 1938) ishte një shkrimtare gjeorgjiane dhe figurë publike.

Ekaterine Gabashvili

Ajo u lind në një familje aristokratike në Gori, Gjeorgji, pjesë e Rusisë Imperiale . Ajo krijoi disa romane dhe tregime sentimentale rreth dhimbjeve të mësuesve të fshatit dhe jetës së fshatarëve. Në vitet 1900, ajo braktisi trillimet për autobiografi. [1] Gabashvili njihet gjithashtu si një nga feministet e para gjeorgjiane dhe aktiviste për të drejtat e grave. Në vitin 1958, një film Magdanas lurja ( Donkey Magdana-së ), bazuar në një nga romanet Gabashvili dhe drejtuar nga Tengiz Abouladze dhe Revaz Chkheidze, fituar çmime në festivalet ndërkombëtare të filmit në Kanës dhe Edinburgut . [2]

Referime Redakto

  1. ^ Rayfield, Donald (2000), The Literature of Georgia: A History: 2nd edition, p. 217. Routledge,
  2. ^ Mikaberidze, Alexander. "Gabashvili, Catherine. Dictionary of Georgian National Biography". Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2008. Marrë më 2007-03-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)