Ekenäs është qytet në Finlandë, është themeluar në vitin 1546 dhe u bashkua me Pohja dhe Karis më 1 janar 2009. Ekenäs ndodhet në provincën e Finlandës Jugore. Qyteti ka 14.754 banorë dhe dendësia e qytetit është 20.3 kilometra katrorë. 81% folës folin suedisht, ndërsa 17% folës folin finlandisht.

Ekenäs
Tammisaari
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Ekenäs
Vendndodhja
Ekenäs is located in Finlanda
Ekenäs
Ekenäs
Vendndodhja e Ekenäs në Finlandë

Koordinatat: 59°58.5′V 23°26′L / 59.9750°V 23.433°L / 59.9750; 23.433

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Uusimaa
Provinca Finlanda Jugore
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,873.38 km2
Popullsia 14,754 banorë
Dendësia 20.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1546
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3

BinjakëzimetRedakto

Njerëzit të njohurRedakto

 • Sigfrid Aron Forsius, astronom
 • Uno Cygnaeus, pedagog
 • Helene Schjerfbeck, artsite
 • Gustaf John Ramstedt, gjuhëtar
 • Hugo Ekhammar, shkrimtare
 • Sebastian Lybeck, shkrimtarë të librave për fëmijë
 • Allan Schulman, journalist
 • Ole Torvalds, poet
 • Jarl Sjöblom, romancier
 • Mona Leo, artiste e teatrit për kukulla
 • Henrik Cederlöf, shrkimatarë
 • Signe Yletyinen, artist
 • Monika Fagerholm, shkrimtare
 • Marianne Alopaeus, shkrimtare