Emre Mor (lindi më 24 korrik 1997) është futbollist turk i cili luan për klubin gjerman Borussia Dortmund si mesfushor anësor. Ai poashtu luan edhe në kombëtaren turke.

Emre Mor
Të dhënat personale
Emri i plotëEmre Mor
Data e lindjes (1997-07-24) 24 Korrik 1997 (23 vjeç)
Vendi i lindjesBrønshøj, Danimarkë
Gjatësia1,69 m (5 ft 6+12 in)[1]
PozicioniAnësor
Informacionet për klubin
Klubi aktualCelta
Numri7
Karriera në rini
2001–2006Brønshøj BK
2006–2015Lyngby BK
2015Nordsjælland
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2015–2016Nordsjælland13(2)
2016–2017Borussia Dortmund12(1)
2017–Celta30(1)
Ekipi kombëtar
2013–2014Danimarka U1710(2)
2014–2015Danimarka U1812(1)
2015Danimarka9(2)
2016Turqia U211(0)
2016–Turqia15(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Jeta e hershmeRedakto

Emre Mor lindi dhe u rrit në Brønshøj, lagje në Kopenhagë. Babai i tij është turk, ndërsa nëna e tij është maqedonase.[2][3][4] Ai është përkrahës i klubit Galatasaray.[5]

KarrieraRedakto

Në moshën 16 vjeçare në dhjetor 2013, Emre ishte në stërvitje me AS Saint-Étienne por nuk morri kontratë.[6]

Emre luajti në Lyngby në nivelet U17 dhe U19 para se të lëshohet nga klubi në janar 2015.[7] Mesazhi i klubit ishte "Përfundimi është se talenti nuk mund të shpengohet në Lyngby Boldklub".[7]

FC NordsjællandRedakto

Më 31 janar 2015, u konfirmua se Emre shënoi kontratë me FC Nordsjælland.[8] Qëllimi ishte që Emre të luaj për U19.

Emre luajti për herë të parë kundër Randers FCSuperligën Daneze. Emre e zëvendësoi Guðmundur Þórarinsson në minutën e 84. Në ndeshjen e ligës tjetër pas debutimit të tij, Emre ishte në formacionin e fillimit kundër Brøndby IF.[9] Performanca e Emres i dha atij një kontratë të ri dhe një vend në skuadrën e parë duke filuar në janar 2016.[10]

Borussia DortmundRedakto

Borussia Dortmund konfirmoi që lojtari Emre shënoi kontratë më 7 qershor 2016[11] dhe njoftoi se kontrata është pesë vjeçare.[12] Që nga atëhere ai luan rregullisht në Bundesliga dhe UEFA Liga e Kampionëve për Borussia Dortmund, shpesh luan si zëvendësues në krahun e djathtë ose si mesfushor sulmues.

Karriera ndërkombëtareRedakto

Ai ka përfaqësuar Danimarkën në skuadrat U17, U18 dhe U19. Sidoqoftë, në vitin 2016 ai ndryshoi aleancën në Federata Turke e Futbollit, me babain e tij duke nënshkruar letrat e Emres për nështetësi prej burgut,[13] dhe u thirr në skuadrë U21 në kualifikimin e Kampionatit Evropian U21 në vitin 2017 kundër Sllovakisë U21.[14]

Ai luajti për herë të parë për Turqinë kundër Mali të ZiAntalia në maj 2016. Ai luajti në skuadrën profesioniste turkeUEFA Euro 2016, duke u bë lojtari më i ri në turne[15][16] dhe doli për ta zëvendësuar Cenk Tosun në lojën kundër Kroacisë. Ai luajti në ndeshjen e fundit kundër Republikës Çeke dhe bëri një asistim Burak Yılmaz për të shënuar golë.

ReferimetRedakto

 1. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 2. ^ Borussia Dortmund sign Emre Mor as Turkish teenager snubs Liverpool
 3. ^ Borussia Dortmund sign Emre Mor for £5m... but who is the talented Turkish teenager?
 4. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 5. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 6. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 7. ^ a b Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 8. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 9. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 10. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 11. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 12. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 13. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 14. ^ Turkish Football Federation
 15. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 16. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).