Papa Eugjeni I ( l. ?, Roma - v. 2 qershor 657, ) ishte papa i 75 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 2 qershor 657. Paraardhës i tij ishte Papa Martini I, ndërsa pasardhësi papa VItalini.

Papa Eugjeni I
Papa Eugenio I.jpg
papa i 75 i Kishës Katolike
Shenjtërimi 10 gusht 654
Fundi papatit 2 qershor 657
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi Papa Martini I
Pasardhësi papa VItalini
Lindja Roma, ?
Vdekja 2 qershor 657
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Martini I
Papë
2 qershor 657
Pasardhësi 
papa VItalini