FC Sioni Bolnisi është një klub profesionist gjeorgjian me seli në Bolnisi. Klubi është themeluar në vitin 1936.

Pasi shpenzoi disa vite në divizionet e ulta të futbollit gjeorgjian nga viti 1990 e deri në vitin 1995, Sioni u promovua në Umaglesi Liga në sezonin 1995–96 dhe nuk ka lëvizur kurrë nga ky nivel që nga ajo kohë. Në sezonin 2003–04, Sioni dhe FC WIT Georgia ndanë vendin e parë në ligë, duke bërë që fituesi i titullit të vendosej në play-off. WIT fitoi ndeshjen 2–0, por dhuna e turmës gjatë ndeshjes bëri që UEFA të përjashtonte Sionin nga pjesmarrja në Kupën UEFA.[1]

Megjithatë, në sezonin 2005–06, Sioni fitoi ligën dhe përfaqsoi GjeorgjinëLigën e Kampioneve 2006–07, ku ata mposhtën azerbajxhanasit Baku FC në raundin e parë kualifikues,[2] por u eleminuan nga kampionët e bullgarisë Levski Sofia në raundin e dytë kualifikues, duke humbur 2–0 në të dyja ndeshjes.[3]

TrofeRedakto

Lojtarë të famshëmRedakto

Skuadra aktualeRedakto

Redaktuar më 3 janar 2015

Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Mirza Merlani
2   Mf Felipe Lima
3   Mb Guram Giorbelidze
4   Mb Davit Imedashvili
5   Sm David Siradze
6   Mf Giorgi Tskhadaia
7   Sm Jaba Ugulava
8   Mf Zviad Lobjanidze
9   Sm Giorgi Adamia
10   Sm Irakli Samkharadze
11   Sm Vili Isiani
12   Pt Zurab Batiashvili
13   Mf Zaza Mamasakhlisi
14   Sm Soso Tchikaidze
Nr. Pozicioni Lojtari
15   Mb Papuna Mosemgvdlishvili
18   Mb Davit Svanidze
20   Mf Georgi Ganugrava
21   Mf Aleksandre Gogoberishvili
22   Mb Giorgi Popkhadze
28   Mb Aleksandre Intskirveli
44   Mf Tornike Aptsiauri
55   Mb Dachi Popkhadze
77   Mf Guram Gureshidze
88   Mb Ilia Kandelaki
99   Mb Givi Kvaratskhelia
  Mb Vladimer Ugrekhelidze
  Mb Otar Khizaneishvili

Kupa EuropianeRedakto

Sezoni Kompedicioni Raundi Klubi Brënda Jashtë
2003–04 Kupa UEFA QR   FK Púchov 0–3 0–3
2006–07 UEFA Liga e Kampioneve 1Q   Baku FC 2–0 0–1
2Q   PFC Levski Sofia 0–2 0–2
2014–15 UEFA Liga e Europës 1Q   Flamurtari Vlorë 2–3 2–1

TrajnerëtRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "UEFA Cup ban for Georgian club Sioni" [Pezullim nga Kupa UEFA për klubin gjeorgjian Sioni] (në anglisht). ESPN FC. 1 qershor 2004. Marrë më 30 korrik 2008.
  2. ^ "UEFA Champions League History, Season 2006-2007, First qualifying round" (në anglisht). UEFA. 3 korrik 2008. Marrë më 30 korrik 2008.
  3. ^ "UEFA Champions League History, Season 2006-2007, Second qualifying round" (në anglisht). UEFA. 3 korrik 2008. Marrë më 30 korrik 2008.

Lidhje të jashtmeRedakto