Papa Fabiani ( l. , Roma - v. 20 janar 250, Roma) ishte papa i 20 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 10 janar 236 dhe deri më 20 janar 250. Paraardhës i tij ishte Papa Anteri, ndërsa pasardhësi Papa Korneli.

Papa Fabiani
papa i 20 i Kishës Katolike
Zgjedhja 10 janar 236
Fundi papatit 20 janar 250
Paraardhësi Papa Anteri
Pasardhësi Papa Korneli
Lindja Roma
Vdekja Roma, 20 janar 250
Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Anteri
Papë
10 janar 23620 janar 250
Pasardhësi 
Papa Korneli