Fernando Gago

futbollist argjentinas

Fernando Rubén Gago (lindur më 10 prill 1986Ciudadela, Buenos Aires) është një futbollist argjentinas i cili luan me klubin argjentinas Boca Juniors dhe me kombëtaren argjentinase si mesfushor mbrojtës.

Fernando Gago
Fernando Gago 2010 Athletic Bilbao.jpg
Gago duke luajtur për Real Madrid në vitin 2010
Të dhënat personale
Emri i plotëFernando Rubén Gago
Data e lindjes (1986-04-10) 10 Prill 1986 (35 vjeç)
Vendi i lindjesCiudadela, Argjentinë
Gjatësia1,78 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualBoca Juniors
Numri5
Karriera në rini
1991–2004Boca Juniors
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2004–2007Boca Juniors69(1)
2007–2012Real Madrid92(1)
2011–2012Roma (huazim)32(1)
2012–2013Valencia12(0)
2013Vélez Sársfield (huazim)4(0)
2013–Boca Juniors20(0)
Ekipi kombëtar
2005Argjentina15(0)
2008Argjentina Olimpike9(0)
2007–Argjentina55(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Jeta e hershmeRedakto

Real MadridRedakto

Kariera ndërkombëtareRedakto

StatistikaRedakto

NderimeRedakto

KlubiRedakto

KombëtarjaRedakto

PersonaleRedakto

IndividualeRedakto

Jeta PersonaleRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto