Festivali Evropian i Këngës 2013 (Anglisht: Eurovision Song Contest 2013, Frëngjisht: Concours Eurovision de la chanson 2013) apo ndryshe Eurosong 2013 do jetë edicioni i 58-të i Eurovizionit. Festivali do të mbahet në qytetin MalmöSuedisë nga datat 14 deri 18 maj 2013. Suedia mori të drejtën e organizimit të festivalit pas fitores së Loreen dhe "Euphoria" në edicionin e kaluar të mbajtur në BakuAzerbajxhanit. Këtë vit janë konfirmuar 25 shtete pjesëmarrëse, në mesin e tyre edhe Shqipëria.

Festivali Evropian i Këngës 2013

Gjysmëfinalja e parë 14 maj 2013
Gjysmëfinalja e dytë 16 maj 2013
Finalja 18 maj 2013
Televizioni transmetues SVT
Vendi Malmö Arena
Malmö, Suedi.
Sistemi votues
Këtë vit, si vitet e fundit, do votohet prapë në mënyrën 50 % juri, 50 % publik, të gjithë votuesit nga publiku do të jenë gjysma e votave të një shteti, ndërsa pjesa tjetër do jetë juria profesionale që shteti votues zgjedh. Në fund pasi votat e publikut dhe jurisë të bashkohen, shtetet më të votuara do të marrin pikët nga 1-7, 8, 10 dhe 12.
Shqipëria
Radio televizioni shqiptarë ka konfirmuar pjesëmarrjen menjëherë pas finales së Eurovizionit në Azerbajxhan.
Vendet e kthyera Armenia Armenia
Kthim i mundshëm Polonia Polonia
Largim i mundshëm Turqia Turqia
Festivali Evropian i Këngës 2013
◄2012        2014►

Referimet

Redakto

Shiko edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Eurovision Song Contest 2013 – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale