Finding Nemo (sq: Gjetja e Nemos) është një film aventuresk komedi-dramë i animuar kompjuterik amerikan i vitit 2003 i prodhuar nga Pixar Animation Studios për Walt Disney Pictures. Me regji nga Andrew Stanton me bashkëdrejtim nga Lee Unkrich, skenari u shkrua nga Stanton, Bob Peterson dhe David Reynolds nga një tregim i Stanton. Në film luajnë zërat e Albert Brooks, Ellen DeGeneres, Alexander Gould, Willem Dafoe dhe Geoffrey Rush. Tregon historinë e një peshku klloun tepër mbrojtës të quajtur Marlin (Brooks), i cili, së bashku me një tang mbretëror blu të quajtur Dory (DeGeneres), kërkon për djalin e tij të zhdukur Nemo (Gould). Gjatë rrugës, Marlin mëson të marrë rreziqe dhe pajtohet që Nemo të kujdeset për veten.

Finding Nemo
Regjia ngaAndrew Stanton
Skenari nga
Historia ngaAndrew Stanton
ProdhuesiGraham Walters
Luajnë
Kinematografia
MontazhiDavid Ian Salter
MuzikaThomas Newman

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaBuena Vista Pictures Distribution
Data e publikimit
18 maj 2003 në Los Angeles
30 maj 2003 në SHBA
Kohëzgjatja
100 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti94 milionë $
Fitimi940.3 milionë $

Paraprodhimi i filmit filloi në fillim të vitit 1997. Frymëzimi për "Gjetja e Nemos" erdhi nga përvoja të shumta, duke u kthyer në fëmijërinë e Stantonit, kur atij i pëlqente të shkonte te dentisti për të parë rezervuarin e peshkut, duke supozuar se peshqit ishin nga oqeani dhe kërkonin për të shkuar në shtëpi. Për të siguruar që lëvizjet e peshkut në film ishin të besueshme, animatorët morën një kurs përplasjeje në biologjinë e peshkut dhe oqeanografinë. Thomas Newman kompozoi partiturën për filmin.

Premiera në Los Anxhelos më 18 maj, Finding Nemo u shfaq në kinematë në Shtetet e Bashkuara më 30 maj 2003. Me daljen e tij, ai mori një vlerësim të gjerë nga kritikët, të cilët vlerësuan elementet vizuale, skenarin dhe personazhet që janë cituar si qesharakë. si për shikuesit e rinj të filmit ashtu edhe për prindërit e tyre. Ai gjithashtu u bë filmi i animuar me fitimet më të larta në kohën e publikimit të tij dhe ishte filmi i dytë me fitimin më të lartë të vitit 2003, duke fituar një total prej 871 milion dollarësh në mbarë botën deri në fund të shfaqjes së tij fillestare në teatër. Filmi u nominua gjithashtu për tre çmime Oscar, duke fituar një për filmin më të mirë të animuar, duke u bërë filmi i parë i Pixar që e bën këtë.

Finding Nemo është titulli më i shitur i DVD-së i të gjitha kohërave, me mbi 40 milionë kopje të shitura që nga viti 2006, dhe ishte filmi më fitimprurës me vlerësimin G i të gjitha kohërave përpara se ta kalonte vetë Pixar Toy Story 3. Filmi u rilançua në 3D në vitin 2012. Në vitin 2008, Instituti Amerikan i Filmit e quajti atë si filmin e 10-të më të madh të animuar amerikan si pjesë e 10 listave të tyre Top 10. Një vazhdim, Finding Dory, u publikua në qershor 2016.

Shiko edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Finding Nemo (2003)". Box Office Mojo. Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2012. Marrë më 11 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)